Shendeti i Gruas

Si ta kuptoni që po përjetoni perimenopauzën? 12 shenjat

Shkruar nga Anabel

12 Janar 2024

Si ta kuptoni që po përjetoni perimenopauzën? 12 shenjat
Për gratë, perimenopauza njihet si faza që i paraprin periudhës së menopazës. Një fazë e jetës që ngjan me një transformim të qetë, por që e kthen ekzistencën dikur të ekuilibruar në një vorbull ankthi, pa energji dhe me një rrëmujë emocionesh.

Cilat janë 12 shenjat e vërteta që janë tregues të fazës që i paraprin menopauzës? Ja 12 simptomat kryesore, sipas Faye James, nutricioniste dhe anëtare e Shoqatës Kombëtare të Menopauzës në Australi.

-Mendime të çrregullta dhe harresë: Vendosni çelësat gabim, harroni që keni një takim etj.

-Shtimi në peshë: Një metabolizëm më i ngadaltë dhe ndryshimet hormonale ndikojnë direkt në peshën trupore.

-Pagjumësi: Netët pa gjumë bëhen më të shpeshta, duke përkeqësuar gjendjen e përgjithshme.

-Djersitje gjatë natës dhe afshe të nxehta: Zgjimi në djersë është një ndjesi e pakëndshme dhe dëshpëruese.

-Ndryshimet e humorit: Nervozizmi, ankthi dhe depresioni janë vizitorë të shpeshtë dhe të paparashikueshëm.

-Mungesa e energjisë: Lodhja e vazhdueshme bën që çdo ditë të ndiheni si në një betejë e vështirë.

-Thatësi vaginale: Kjo sjell siklet dhe në një mori çështjesh të tjera.

-Ndryshime të dëshirës seksuale: Një dëshirë seksuale e luhatshme shton më shumë komplekset në një marrëdhënie në çift.

-Dhimbje kyçesh: Dhimbjet bëhen të pashmangshme.

-Dhimbje koke dhe migrenë: Këto përjetime bëhen më të shpeshta, veçanërisht gjatë luhatjeve hormonale.

-Menstruacione të parregullta: Paparashikueshmëria e ciklit menstrual bëhet edhe më zhgënjyese.

Si ta kuptoni që po përjetoni perimenopauzën? 12 shenjat

-Probleme me tretjen: Fryrje, probleme me stomakun etj.

?


Burimi: Hello