Out and About

Ky kryeqytet shpallet destinacioni europian më i mirë për vitin 2023

Shkruar nga Anabel

14 Dhjetor 2023

Ky kryeqytet shpallet destinacioni europian më i mirë për vitin

Të gjitha hyrjet nëpër muze dhe qendrat e turizmit, shëndeti, siguria, çmimet, janë shumë faktorë që ndikojnë në renditjen e një qyteti si më i miri për vitin që po lëmë pas.

Kompania Euromonitor International ka analizuar faktorë të tillë si shëndeti dhe siguria, performanca ekonomike, qëndrueshmëria dhe turizmi. Cili është rezultati?

Këtë vit, “kurorën” e vendit të parë e fiton Parisi. Europa shënoi rritje në përgjithësi në shumë sektorë. Qytetet aziatike u renditën në 20 vendet e para, nga Singapori, Seuli, Osaka dhe Hong Kongu. Për herë të parë, Tokio fitoi një vend në top listën me 10 qytete.

Stambolli ishte vendi me numrin më të madh të vizitorëve ndërkombëtarë për vitin 2023, i ndjekur nga Londra dhe Dubai.

Këto janë 20 qytetet më të mira në Indeksin e 100 destinacioneve më të mira sipas Euromonitor 2023

-Paris, Francë
-Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
-Madrid, Spanjë
-Tokio, Japoni
-Amsterdam, Holandë
-Berlin, Gjermani
-Romë, Itali
-New York, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
-Barcelonë, Spanjë
-Londër, Mbretëri e Bashkuar
-Singapor
-Mynih, Gjermani
-Milano, Itali
-Seul, Koreja e Jugut
-Dublin, Irlandë
-Osaka, Japoni
-Hong Kong
-Vjenë, Austri
-Los Angeles, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
-Lisbonë, Portugali

 
Burimi: Time Out