Bota

Përmes fotove: Bota në 1 javë

Shkruar nga Anabel

9 Dhjetor 2023

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ibraheem Abu Mustafa/Reuters

Khan Younis, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Mohammed Dahman/AP

Banorët e Gazës shpëtojnë një grua, që kishte ngecur nën rrënojat e një ndërtese të shkatërruar, pas sulmeve ajrore nga Izraeli.

Sabang, Indonezi

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Chaideer Mahyuddin/AFP/Getty Images

Refugjatët e sapoardhur pushojnë për pak në një plazh në Sabang.

Khan Younis, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Mustafa Hassona/Anadolu/Getty Images

Banorët largohen nga Khan Younis, duke marrë me vete disa sende vetjake, pas sulmeve izraelite,

Jacumba Hot Springs, Kaliforni, SHBA

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Mario Tama/Getty Images

Emigrantët azilkërkues ecin drejt një kampi të improvizuar. Ata do të kontrollohen nga patrulla kufitare amerikane, pasi kaluan në kufirin e SHBA.

Khan Younis, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Fatima Shbair/AP

Gratë palestineze vajtojnë të afërmit e tyre, të vrarë gjatë bombardimeve izraelite në Rripin e Gazës, jashtë spitalit “Nasser” në Khan Younis.

Modiin, Izrael

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Oded Balilty/AP

Familjarë dhe të afërm të pengjeve izraelite të rrëmbyer nga Hamasi, mblidhen në një pyll afër Modiin dhe bëjnë thirrje për rikthimin e tyre pranë familjes.

Khan Younis, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ibraheem Abu Mustafa/Reuters

Fëmijët palestinezë, të plagosur dhe të terrorizuar, shtrihen në dysheme në spitalin “Nasser” pas sulmeve izraelite në shkollën “Ma'an”.

Buenos Aires, Argjentinë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Tomás Cuesta/Getty Images

Ky është reagimi në formën e një fushate për propozimin e presidentit në Argjentinë, Alberto Fernández, për shitjen e armëve.

Khan Younis, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ahmad Hasaballah/Getty Images

Një grua ecën mbi rrënojat e shkaktuara nga sulmet ajorere izraelite mbi shtëpitë e palestinezëve.

Chennai, Indi

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Idrees Mohammed/EPA

Njerëzit kalojnë nëpër një rrugë të përmbytur në Chennai, pas shiut të dendur pas ciklonit Michaung.

Rafah, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Said Khatib/AFP/Getty Images

Palestinezët ikin nga Khan Younis me një kamion dhe nisen drejt Rafah, pasi forcat izraelite u panë teksa mësynin në periferi të qytetit një ditë më parë.

Kharkiv, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Vyacheslav Madiyevskyy/Reuters

Njerëzit shohin dëmet pranë ndërtesës së tyre të banesës, pas një sulmi me raketa ruse në Kharkiv.

Lartësitë Golan

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Gil Eliyahu/Reuters

Ushtarët izraelitë marrin pjesë në një stërvitje stërvitore në Lartësitë Golan, të pushtuara nga Izraeli, mes armiqësisë dhe provokimeve të vazhdueshme ndërkufitare midis Izraelit dhe Hezbollahut, grup i mbështetur nga Irani.

Londër, Angli

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: UK Covid-19 Inquiry/AFP/Getty Images

Ish-kryeministri Boris Johnson flet për hetimin e Covid-19 në Londër.

Whitby, Angli

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ian Forsyth/Getty Images

Pjesëmarrësit kalojnë nëpër rrugë gjatë ceremonisë vjetore të Whitby Krampus. I udhëhequr nga Krampusi, një bishë me brirë që tradicionalisht mban shkopinj për të rrahur fëmijët e pasjellshëm, ndjek marshimin teksa dëgjojnë daullet.

Barcelonë, Spanjë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Pau Barrena/AFP/Getty Images

Aktivistë të zhveshur marrin pjesë në një protestë kundër tregtisë së leshit, organizuar nga organizata ndërkombëtare jofitimprurëse për të drejtat e kafshëve “AnimaNaturalis”.

Addis Abeba, Etiopi

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Michele Spatari/AFP/Getty Images

Artistët e cirkut dhe fëmijët e lagjes stërviten gjatë orës së përditshme falas në cirkun “Fekat” në Addis Abeba. Cirku ka drejtuar edhe një projekt për të argëtuar fëmijët e shtruar në pediatrinë e një prej spitaleve më të mëdhenj në vend.

Nairobi, Kenia

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Luis Tato/AFP/Getty Images

Studentët e ‘Qendrës së Vallëzimit Kenia’ përgatiten përpara se të dalin në skenë për të interpretuar “Arrëthyesin”në Teatrin Kombëtar të Kenias në Nairobi. Shkolla kryesore dhe më e larmishme e kërcimit në Kenia është e përkushtuar të mësojë kërcimtarët e talentuar, pavarësisht nga aftësia e tyre për të paguar trajnimin.

Lviv, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Roman Baluk/Reuters

Roman, i plagosur nga një sulm me raketa ruse në qytetin e Vinnytsia vitin e kaluar, performon në një konkurs vallëzimi në një sallë balloje. Fytyra e tij është e mbuluar nga një maskë djegieje, pasi i është nënshtruar një viti të gjatë transplantesh të lëkurës, duke numëruar rreth 30 operacione.

Salisbury, Angli

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Finnbarr Webster/Getty Images

Një pemë e Krishtlindjes vendoset në Katedralen e Salisbury.