Bota

Rasti i Vanja Gjorçevska: Ç’dihet deri tani për vrasjen që tronditi rajonin

Shkruar nga Anabel

4 Dhjetor 2023

Rasti i Vanja Gjorçevska: Ç’dihet deri tani për vrasjen

Më 27 nëntor 2023, një vajzë 14-vjeçare, e quajtur Vanja Gjorçevska, u rrëmbye në Shkup. Kudo, në çdo media e në çdo rrugë qarkulluan fotot e vajzës së zhdukur. Disa ditë më vonë, ajo u gjet e pajetë, duke tronditur njerëzit, të cilët nuk e dinin se detajet rreth vdekjes së saj do të ishin edhe më shokuese.

Në rrëmbimin dhe vrasjen e saj dyshohet se janë përfshirë 5 persona dhe sipas dëshmive të të akuzuarve, ajo është vrarë nga frika dhe paniku për të zhdukur gjurmët. Ministri i Brendshëm i vendit, Oliver Spasovski dha një konferencë për shtyp, së bashku me prokurorët e çështjes dhe përpos dinamikës së ngjarjes që u tregua nga ekspertët, u zotua se ngjarja do të zbardhet. Personat e përfshirë në këtë tragjedi janë identifikuar dhe 4 prej tyre janë arrestuar. Në kërkim mbetet personi i pestë.

Për rrëmbimin dhe vrasjen e saj dyshohet të ketë gisht i ati i së miturës, Aleksandar, i cili pretendohet se punësoi një grup kriminal që të inskenonte një rrëmbim, me qëllim zhvatjen e parave të së ëmës së vajzës, e cila para disa kohësh kishte shitur një pronë. Ai u dha informacione burrave të grupit kriminal dhe u tregoi se kur ishte momenti më i mirë për të rrëmbyer të bijën.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anabel Entertainment (@anabel.entertainment)

Pra, pretendohet se motivi për të cilin ka ndodhur rrëmbimi dhe mandej vrasja lidhet me përfitimin personal. Grupi hetimor në Maqedoninë e Veriut u shpreh se vajza u rrëmbye pranë shtëpisë së saj, teksa shkonte në shkollë. Rrëmbyesit, pasi i lidhën këmbët dhe duart, e futën në bagazhin e një automjeti tip “Citroen”.
 
E mitura u dërgua në një zonë jashtë kryeqytetit, afër një fshati. Rreth 2 orë e 30 minuta pas rrëmbimit, kriminelët kanë rënë pre e panikut dhe e kanë eliminuar adoleshenten. Në dëshminë e dhënë në seancën dëgjimore, një prej të arrestuarve, ka pranuar fajin dhe ka thënë se vajza është vrarë në ditën e rrëmbimit me pistoletë.
 
Tre prej të arrestuarve (Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski), e kanë rrëfyer krimin. Gjithashtu, thuhet se kreu i grupit kriminal është Ljupço Palevski, kryetari i një partie pro-ruse në Maqedoninë e Veriut. Ai, gjatë ditëve ku Maqedonia e Veriut u përfshi në një trondite dhe kaos të tillë, ka fajësuar shqiptarët që jetojnë në këtë shtet.
 
Ai është shpallur në kërkim dhe dyshohet se pas krimit ka udhëtuar në disa shtete, duke ndjekur trajektoren: Serbi, Bullgari dhe tanimë, në Turqi.