Street Style

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin këtë sezon

Shkruar nga Anabel

2 Nëntor 2023

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

Të pakta janë gratë në botë që frymëzojnë kaq shumë, sa ato franceze! Në çështjen e stilit të paktën, kanë gjithnjë kombinime që nuk kanë të meta, nga ngjyrat, prerjet, detajet dhe çdo element tjetër të dukshëm.
Eleganca e tyre nuk zbehet me kalimin e moshës dhe këto gra fashioniste na tregojnë formulën e artë për mahnitjen tipike franceze.

Nëse je mbi 40 vjeçe dhe do të dukesh si një pariziene e vërtetë, ja shtatë propozime për ty:

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

#1 Të gjitha tonet e së bardhës

Rregulli për të mos u veshur me të bardha nga koka te këmbët ka dalë jashtë mode prej kohësh, por ka disa nuanca që e bëjnë atë të duket mirë në muajt e ftohtë. Nuanca krem e së bardhës apo e zbehta e grisë mund të jenë të përshtatshme për ju.

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

#2 Kostum casual

Një kostum është gjithmonë në modë, por për këtë sezon prerja e preferuar është një xhaketë sportive me pantallona të gjera dhe me prerje të drejtë.

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

#3 Xhinse vintage

Kombinimi xhinse + çizme është rikthyer fuqishëm këtë sezon. Por, për ato gra që duan një stil edhe më modern, francezet ju sugjerojnë xhinse me prerje kauboj dhe detaje tegelash në to.

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

#4 Xhinse + xhinse

Ky trend duket si i nxjerrë nga revistat e viteve '90, por që të siguroheni për stilin tipik francez mos u “ngatërroni” me materiale të ndryshme në veshje. Zgjidhni pantallona dhe këmishë xhins dhe jeni OK.

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

#5 Pantallona me xhepa të mëdhenj

Po, ju mund vishni pantallona të gjera dhe me xhepa të mëdhenj anash për t’u dukur një ikonë e vërtetë stili. Një veshje e thjeshtë, minimaliste dhe pa shumë “zhurmë” ngjyrash apo detajesh, por pa harruar pantallonat me xhepa.

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

#6 Rrip i madh

Rripat e të gjitha modeleve po rikthehen në modë këtë vit, ndaj mos ngurroni t'i shtoni në çdo veshje që e shihni të përshtatshme. Por, nëse doni elegancën e stilit të francezeve ka një kusht: rrip mbi pallto. Madje, jo një rrip i hollë që “humbet” në madhësinë e palltos së gjatë apo të shkurtër që keni zgjedhur, por një rrip i trashë që rri bukur mbi të.

7 gjërat që gratë franceze mbi 40 vjeç po i veshin

#7 E kuqe në vishnje

Ndryshe nga ideja se gratë franceze i urrejnë ngjyrat e theksuara, ka një ton që merr gjithnjë vëmendjen e tyre: e kuqja. Por, më mirë të themi gjithë spektri i së kuqes dhe artistja Carla Bruni vjen si dëshmi se si të dukeni yll duke kombinuar të kuqen, me pallton, këpucët dhe çantën e duhur.

Burimi: PureWow