Muzika

Festivali i Këngës 2023: Kejsi Tola dhe Samanta Karavella tërhiqen nga gara

Shkruar nga Anabel

2 Nëntor 2023

Festivali i Këngës 2023: Kejsi Tola dhe Samanta Karavella

Dy këngëtaret Kejsi Tola dhe Samanta Karavella janë tërhequr nga gara në Festivalin e Këngës 62.

Në shorteun e hedhur nga Festivali për renditjen e këngëtareve, ato nuk u përmendën.

Redaksia e Anabel i kontaktoi të dyja artistet për arsyet e tërheqjes nga gara. Nga Kejsi Tola nuk morëm një përgjigje, ndërsa Samanta e konfirmoi lajmin, por pa dhënë arsyen.

Ato janë zëvendësuar nga Peter Pan Quartet - Edhe një herë dhe Irma Lepuri - Më prit.

Festivali i Këngës do të mbahet nga datat 19-22 dhjetor 2023. Votimi do të jetë i njëjtë me vitin e kaluar: Publiku do të vendosë përmes televotimit se kush do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2024 si çmim special dhe juria do të përzgjedhë fituesin e festivalit dhe çmimet tjera.

Ndërkohë, lista e përditësuar e artistëve është:

Stivi Ushe – Askush si ty

Besa Kokëdhima – Zemrën n’dorë

Eldis Arnjeti – Një kujtim

Shpat Deda – S’mund të fitoj pa ty

Jehona Ponari – Evol

Besa Krasniqi – Esenciale

Elsa Lila – Mars

Erina dhe The Elementals – Jetën n’Skaj

Jasmina Hako – Ti

Jehona Ponari – Evol

Olimpia Smajlaj – Asaj

Sergio Hajdini – Uragan

Tri Gjoci – Në ëndërr

Martina Serreqi – Vetëm ty

Big Basta dhe Vesa Luma – Mbinatyrale

Festina Mejzini – Melos

Mal Retkoceri – Çmendur

Michela Paluca – Për veten

Santino De Bartolo – Dua të rri me ty

Kleansa Susaj – Pikturë

Kastro Zizo – 2073

Andi Tanko – Herë pas here

Anduel Kovaci – Nan’

Arsi Bako – Zgjohu

Bledi Kaso – Çdo gjë mbaroi

Melodajn Mancaku – Nuk jemi ne

Olsi Ballta – Unë

Troy Band – Horizonti i ëndrrave

Luan Durmishi – Përsëritja

Sardi Struga – Boshatisur

Peter Pan Quartet - Edhe një herë

Irma Lepuri - Më prit