Ushqim & Pije

Ju jeni aq vjeç sa ushqimet që hani! Ja ushqimet që bëjnë mirë për trurin

Shkruar nga Anabel

24 Shtator 2023

Ju jeni aq vjeç sa ushqimet që hani! Ja ushqimet që

Njësoj siç kujdeseni për trajtimin e lëkurës me kremra kundër diellit apo hidratues, një dietë ushqimore e duhur ju bën të ndiheni dhe të dukeni të rinj. Ushqimet që konsumoni ndikojnë në të gjitha aspektet, nga jetëgjatësia tek forcimi i trurit.Ja pesë ushqimet që rekomandojnë shkencëtarët dhe nutricionistët.

Ju jeni aq vjeç sa ushqimet që hani! Ja ushqimet që

Zarzavate me gjethe të errëta: Lakra jeshile, spinaqi, brokoli janë të mbushura me vitamina, minerale dhe fibra, ndërsa kanë pak kalori. Të gjitha zarzavatet me gjethe të gjelbra parandalojnë dëmtimin e qelizave dhe kanë efekte kundër plakjes.

Ju jeni aq vjeç sa ushqimet që hani! Ja ushqimet që

Vajrat cilësorë: Vaji i ullirit dhe i avokados janë konsideruar si gjetje për të reduktuar mundësinë e Alzheimerit dhe demencës tek njerëzit e moshave të ndryshme. Vajrat me bazë bimore kanë shumë lëndë ushqyese, duke përfshirë acide yndyrore dhe antioksidantë.

Ju jeni aq vjeç sa ushqimet që hani! Ja ushqimet që

Fasulet dhe bishtajoret: Legumet janë të mbushura me vitaminë B, e cila është e vlefshme për trurin dhe sistemin nervor. Fasulet, bishtajoret janë të pasura me fibra që ndihmojnë te shëndeti i zemrës, si edhe kanë plot proteina dhe minerale.

Ju jeni aq vjeç sa ushqimet që hani! Ja ushqimet që

Fruta të thata: Një grusht bajame, arra, fëstëkë, ju japin një dozë të madhe proteinash, antioksidantësh, vitaminash, mineralesh dhe yndyrash të pangopura, të cilat janë të mira për zemrën.

Ju jeni aq vjeç sa ushqimet që hani! Ja ushqimet që

Produktet e fermentuara: Kosi është një nga ushqimet që bëjnë pjesë në produktet e fermentuara dhe ai është i dobishëm për shëndetin e zorrëve për shkak të përqendrimit të lartë të probiotikëve dhe vitaminave.