Flokët

Shampo e thatë për flokë të yndyrshëm: Pse kjo formulë funksionon

Shkruar nga Anabel

19 Shtator 2023

Shampo e thatë për flokë të yndyrshëm: Pse kjo

Flokë me yndyrë që kthehen në stres sepse duhet t’i lani shpesh, gjithmonë në vështirësi për të zgjedhur shampon e duhur që ju shpëton nga ky problem? Por, a ka një formulë magjike që e heq yndyrën nga flokët tuaj? Ekspertët thonë që shampoja e thatë është zgjidhja dhe ja pse duhet ta përdorni:

Larja e shpeshtë e flokëve me yndyrë nuk e zgjidh problemin, përkundrazi mund ta përkeqësojë atë. Shampoja e thatë është një alternativë e mirë thonë ekspertët, pasi kjo lloj shampoje thith sebumin e tepërt dhe eliminon efektin yndyror në flokë.

Formulat më të mira të shampove janë ato që ju lejojnë të kontrolloni edhe prodhimin e sebumit, në mënyrë që të minimizoni rishfaqjen e problemit. Duhet të dini se është e rëndësishme që shampot të kenë përbërje të lehta që të mos rëndojnë gjendjen e flokëve, por njëherësh të përmirësojnë edhe shëndetin e lëkurës së kokës.

Shampo e thatë për flokë të yndyrshëm: Pse kjo

Disa sugjerime për shampot e thata:

Shampo me vaj argani

Ideale për flokë të yndyrshëm, kjo shampo  thith sebumin e tepërt dhe i lë flokët të pastër dhe të freskët.

Shampo me niseshte

Kjo shampo ushqyese ka në përbërje qymyrin e bardhë dhe ni


seshtenë natyrale.  Thith lehtësisht sebumin e tepërt dhe largon papastërtitë nga flokët.

Shampo me hithra

Hithra ka efekt të detoksifikues. Në formulimin e shampos me hithra ka përbërës natyralë që rregullojnë prodhimin e sebumit.

Shampo e thatë për flokë të yndyrshëm: Pse kjo

Shampo me niseshte misri

Niseshteja e misrit nuk është vetëm një përbërës i dobishëm në kuzhinë, por edhe në rutinën e bukurisë. Një formulë që  thith sebumin e tepërt dhe heq papastërtitë nga flokët.

Shampo detoks

Kjo lloj shampoje e thatë thith sebumin e tepërt, pastron lëkurën, eliminon toksinat, grimcat e papastërtive dhe erën e keqe.

Kujdes: Mos e teproni me përdorimin e shampos së thatë. Këshillohuni me dermatologun nëse vini re ndryshime në skalpin e kokës pas përdorimit të shampos së thatë.

Burimi: Cosmpolitan