Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

19 Shtator 2023

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ukraina ngre një padi kundër Polonisë, Hungarisë dhe Sllovakisë për ndalimin e njëanshëm të grurit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ukraina ka nisur veprime ligjore kundër Polonisë, Hungarisë dhe Sllovakisë për ndalimet e tyre të njëanshme të eksporteve të grurit, veprim që Ukraina e konsideron si një "shkelje të detyrimeve të tyre ndërkombëtare".

"Është thelbësisht e rëndësishme për ne të provojmë se shtetet anëtare individuale nuk mund të ndalojnë importin e mallrave ukrainase. Kjo është arsyeja pse ne po ngremë padi kundër tyre," tha në një deklaratë Yulia Svyrydenko, zëvendëskryeministrja e parë e Ukrainës.

Padia, e paraqitur të hënën në mbrëmje përpara Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT), ka për qëllim të nisë konsultimet me tre vendet lindore.

Zelenskiy zotohet të dëgjohet ndërsa përgatitet për fjalimin e parë në OKB që nga pushtimi i Rusisë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Volodymyr Zelenskiy do t'i drejtohet personalisht Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të martën për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt 2022, duke u thënë gazetarëve: "Për ne është shumë e rëndësishme që të gjitha fjalët tona, të gjitha mesazhet tona të dëgjohen".

Presidenti ukrainas i bëri komentet gjatë një vizite në spitalin universitar të Staten Island, ku ushtarët ukrainas po kurohen për amputime.

Vatikani po shqyrton raportin për akuza "shumë serioze" kundër ish-peshkopit, thotë kisha

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kryepeshkopi katolik i Perth-it thotë se akuzat "shumë serioze dhe thellësisht shqetësuese" kundër një ish-peshkopi po shqyrtohen tani nga Vatikani pas një hetimi nga kisha.

Në një deklaratë, kryepeshkopi, Timothy Costelloe, tha se Broome Christopher Saunders, i cili tani është në të 70-at, i ka mohuar akuzat. Saunders nuk është akuzuar nga policia.

Saunders dha dorëheqjen në vitin 2020 pasi dolën pretendime për sjellje të pahijshme seksuale dhe ngacmim, pasi kishte qenë prift dhe peshkop për më shumë se 40 vjet.

"Gjymtimi i pemës së jetës": Humbja e kafshëve të egra po përshpejtohet, paralajmërojnë shkencëtarët

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Grupet e llojeve të kafshëve po zhduken me një ritëm 35 herë më të lartë se mesatarja për shkak të aktivitetit njerëzor, sipas studiuesve, të cilët thonë se kjo është dëshmi e mëtejshme se një zhdukje e gjashtë masive në historinë e Tokës është duke u zhvilluar dhe duke u përshpejtuar.

Shkencëtarët, duke analizuar shkallën me të cilën speciet janë zhdukur në 500 vitet e fundit, kanë zbuluar se atyre do t'u duheshin 18,000 vjet për t'u zhdukur në mungesë të njerëzve dhe shkalla me të cilën po humbasin po rritet.

Studimi, i botuar në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences, zbuloi se të paktën 73 grupe të llojeve të gjitarëve, shpendëve, zvarranikëve dhe amfibëve janë zhdukur që nga viti 1500.