Bashkejetesa

A ju dridhen këmbët pas seksit? Kjo është arsyeja pse ndodh dhe si ta lehtësoni atë

Shkruar nga Anabel

11 Shtator 2023

A ju dridhen këmbët pas seksit? Kjo është arsyeja pse ndodh

Keni ndjerë dridhje të këmbëve menjëherë pas seksit? Qetësohuni! Nuk ka vend për panik. Së bashku me ca rrahje zemre më të shpeshta, më shumë djersë, dridhja e këmbëve është një nga ndjesitë normale. Por, pse ndodh dhe çfarë mund të bëni për të shmangur dridhjet e gjymtyrëve në dhomën e gjumit?

Ekspertët e cilësojnë si një efekt normal pas seksit, e kjo përforcohet si ndjesi sidomos pasi keni përjetuar një orgazëm ose keni arritur kulmin e kënaqësisë seksuale përmes vibratorëve.

Dridhja e këmbëve pas seksit nuk u ndodh të gjithëve. Përjetimet janë individuale, ndaj dhe trupi i përgjigjet ndryshe kënaqësive në dhomën e gjumit. Por, dridhja e këmbëve ka shumë gjasa të ndodh për shkak të seksit intensiv, përdorimit të vibratorëve ose për shkak të arritjes së një orgazme të fuqishme.

A ju dridhen këmbët pas seksit? Kjo është arsyeja pse ndodh

Kjo është një nga mënyrat e shumta sesi trupi ynë çliron tensionin e krijuar pas marrëdhënies seksuale, pasi ndjejmë diçka kaq të fuqishme. Ka një term teknik që e përcakton këtë gjendje; miotonia, e cila është në thelb një tkurrje e muskujve pas seksit. E thënë thjesht, dridhja e këmbëve pas seksit është relaksim i muskujve pas tkurrjes intensive që ndodh në të gjithë trupin, jo vetëm në zonat tona gjenitale.

Çfarë të bëjmë për të lehtësuar dridhjet e gjymtyrëve?

Njësoj si dridhjet që ndodhin pas ushtrimeve në palestër, edhe për dridhjet pas seksit rekomandohet që ju të shtriheni, duke reduktuar tensionin dhe dridhjet e muskujve. Mund të masazhoni këmbët ose të pini shumë ujë, pasi dehidratimi (ndoshta nga djersitja e madhe) mund të përkeqësojë gjendjen e këmbëve.

A ju dridhen këmbët pas seksit? Kjo është arsyeja pse ndodh

Një mënyrë tjetër e vlefshme është konsumi i ushqimeve të pasura me kalium, si bananet. Ashtu si uji, ushqimet e pasura me kalium ndihmojnë në lehtësimin e tkurrjes së muskujve.

Mbani mend: dridhja e këmbëve pas seksit është shenjë e një super kënaqësie që trupi juaj ka përjetuar, e nëse dridhjet nuk zgjasin shumë nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Në të kundërt, praktikoni këshillat e mësipërme të ekspertëve.