Lëkura

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Shkruar nga Anabel

21 Gusht 2023

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Kush nuk e do një lëkurë të bukur dhe plot shkëlqim? Shumë ekspertë thonë se konsumimi i shumë frutave është sekreti i lëkurës së mirë. Por, bukuria e lëkurës varet nga ajo që vendosni në sipërfaqe dhe nga ushqimi që konsumoni.

Së bashku me perime të ndryshme, disa fruta kanë veti kundër plakjes që përforcojnë shprehjen: "Mosha është vetëm një numër". Ja nëntë prej tyre që duhet t’i konsumoni më së shumti:

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Shega

Ndihmon në ruajtjen e kolagjenit në lëkurë duke përdorur një përbërje specifike të quajtur punicalagin. Ky përbërës redukton linjat e imëta dhe rrudhat, duke e bërë lëkurën të re dhe të gjallë.

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Avokado

Avokadot parandalojnë dëmtimin e lëkurës duke reduktuar stresin përmes vetive anti-inflamatore.

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Kivi

Ndihmon në luftimin e rrudhave dhe linjave të holla duke e bërë atë një opsion ideal për anti-plakje. Kivi nxit prodhimin e kolagjenit, i cili është i dobishëm në shumë situata.

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Shalqiri

Ky frut ka 90% ujë, i cili mund të hidratojë lëkurën tuaj. Ai përmirëson strukturën e lëkurës me ndihmën e vitaminave A dhe B.

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Rrushi

Ky frut ngadalëson procesin e plakjes, plus lufton efektet nga rrezet UV dhe dëmtimin nga dielli.

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Mollë

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg”, thotë një shprehje e njohur. Molla përmban vitamina A dhe C që ju ndihmojnë të luftoni probleme të shumta të lëkurës.

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Banane

Ato janë një burim i pasur i vitaminës C dhe antioksidantëve që ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira dhe ndihmon rritjen e nivelit të kolagjenit.

9 frutat që veprojnë kundër plakjes: Pse duhet t’i hani

Mango

Përdorimi i shpeshtë në gatime ose si frut i thjeshtë i mangos zvogëlon shfaqjen e rrudhave, duke i dhënë lëkurës një super shkëlqim.