Marredhenie

Të puthesh për 6 sekonda e bën lidhjen më të shëndetshme, thonë njerëzit në TikTok

Shkruar nga Anabel

6 Qershor 2023

Të puthesh për 6 sekonda e bën lidhjen më të
ANGELA WEISS / DESIGN BY YOORA KIM//GETTY IMAGES

 
Ka disa mënyra se si mund ta mbash të gjallë dhe pasionante lidhjen tënde dhe një ndër to na vjen si sugjerim nga njerëzit në TikTok, të cilët sugjerojnë që ta puthësh personin e zemrës për fiks 6 sekonda. Kaq e thjeshtë. 6 sekonda!
 
Këshilla u bë virale nga llogaria @afinehuman dhe e cilësoi si “trukun e preferuar për lidhjet”, duke sugjeruar se puthja 6-sekondësh konsiston me një ritual lidhjeje.

@afinehuman #gottmaninstitute the #6secondkiss is just such a simple ritual you can bring to your relationship. It such a small act that can have a positivie impact. Try it! #goodvibes #wellness #relationship ? original sound - Al Fine

Sipas terapistit të lidhjeve, Dr. John Gottman, ky rregull funksionon pasi 6 sekonda është koha e mjaftueshme për të krijuar një lidhje më intime, si dhe truri ndalet për një çast nga gjithë mendimet dhe përqendrohet te partneri/ja.

Nga ana tjetër, ky rregull e bën marrëdhënien më të shëndetshme dhe të fortë, pasi redukton kortizolin (hormoni kryesor që lidhet me stresin) dhe rrit nivelet e oksitocinës (i njohur si “hormoni i dashurisë).
 
Një vajzë në TikTok thotë se ky rregull i ka shpëtuar jetën. “E bëjmë çdo ditë. Mbrëmë patëm një zënkë të vogël dhe që të ishim të bindur se s’do të mbanim inat, ai tha: “Duhet të bëjmë puthjen tonë” dhe e bëmë. Më pas, ishim të aftë të flisnim për problemin. Nisni ta bëni puthjen 6-sekondëshe. Ju premtoj që do ta ndihmojë lidhjen tuaj”, tha vajza në fjalë.

Pra, ne dhe TikTok-u themi ta provosh, se s’ke gjë për të humbur, vetëm për të fituar.