Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

3 Qershor 2023

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Përplasja e trenave në Indi: 280 të vdekur dhe 900 të plagosur

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Dy trena janë përplasur në Balsore, Odisha, Indi, duke shkaktuar të paktën 280 viktima dhe 900 të plagosur. Një tren me pasagjerë doli nga shinat, u përplas me një tjetër tren mallrash dhe u shkaktua një tragjedi e tillë.

Pritet që tragjedia të thellohet, pasi ende ka trupa të ngecur dhe sipas ekipit të shpëtimit, situata është e rëndë dhe vendi duket si një fushëbetejë.

Një zjarr i madh shpërthen në një ndërtesë në Romë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë në lindje të Romës, duke plagosur 17 persona, 3 nga të cilët janë në gjendje të rëndë, si dhe duke lënë pas 3 viktima.
 
Ende nuk dihet se cili ishte shkaku i zjarrit dhe po hetohet, ndërkohë dëshmitarët thanë se dëgjuan një shpërthim të madh dhe më pas, 7 katet e ndërtesës u përfshinë në flakë.

300 milionë dollarë për Ukrainën, nga SHBA

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

SHBA do të furnizojë Ukrainën me ndihma ushtarake me vlerë 300 milionë dollarë, duke i siguruar vendit sisteme mbrojtëse ajrore, municione dhe pajisje të tjera që do të shërbejnë për luftën e Ukrainës me Rusinë.
 
Sipas Pentagonit, kjo është hera e 39-të që SHBA dërgon ndihma për Ukrainën. Deri më tani, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë mbi 38.3 miliardë dolllarë ndihma ushtarake për ushtrinë ukrainase, qysh prej fillimit të luftës në shkurt të vitit të kaluar.

Ekzekutimet në Iran: 142 persona të ekzekutuar vetëm në muajin maj

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sipas Grupit të të Drejtave të Njeriut, në Iran, gjatë muajit maj janë ekzekutuar 142 persona dhe kjo është një shifër tejet e lartë, në raport me 8 vitet e fundit.
 
Ekzekutimet vijnë si pasojë e protestave të popullit të cilat nisën kur qeveria iraniane nisi të shkelte të drejta njerëzore, veçanërisht për përdorimin e dhunës ndaj vajzave dhe grave.
 
Grupimi shtoi se gjatë këtij viti, dënimi me vdekje është administruar 307 herë, duke u rritur me 76%, në krahasim me të njëjtën periudhë në vitin e kaluar.