Shqipëria

Videoja e një embrioni pas abortit shokon rrjetin: Flet studentja nga Elbasani

Shkruar nga Anabel

24 Maj 2023

Videoja e një embrioni pas abortit shokon rrjetin: Flet studentja nga

Një video e publikuar në TikTok nga një vajzë që pretendohet se është studente në degën e infermierisë në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, shokoi rrjetin.

Në video - përveç fotove të studentes dhe pamjeve të tjera gjë dukeshin si foto nga salla e kirurgjisë, foto të analizave për grupin e  gjakut etj. – shfaqej një video e shkurtër e një embrioni pas abortit. Embrioni është një fazë fillestare e zhvillimit të një organizimi.

Në një reagim për faqet që publikuan videon, thuhet se (via Iconstyle.al) personi në fjalë është shprehur se nuk është infermiere, por studente e vitit të parë. Sipas saj, pamjet ishin të marra nga interneti dhe i postoi padashje në TikTok.

Reagimet në rrjet kanë qenë të ashpra dhe njerëzit i kanë bërë thirrje ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, të marrë masa.

MOS I HUMBISNI