Muzika

Loreen fiton (sërish) Eurovision-in! Ja renditja e Shqipërisë në finale

Shkruar nga Anabel

14 Maj 2023

Loreen fiton (sërish) Eurovision-in! Ja renditja e Shqipërisë

Këngëtarja Loreen u shpall fituese e Eurovision 2023 me këngën “Tattoo”.

Kjo është hera e dytë që Loreen fiton Eurovision. Në vitin 2012, ajo çoi në Suedi trofeun e Eurovision me këngën “Euphoria”.

Loreen ishte më e votuara nga votat e jurive nëpër shtete dhe u rendit në vendin e parë edhe pas grumbullimit të pikëve të jurisë.

Top 5 vendet e para janë:

1. Suedia | Loreen – Tattoo
2. Finlanda | Käärijä - Cha Cha Cha
3.  Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
4. Italia | Marco Mengoni - Due Vite
5. Norvegjia | Alessandra - Queen of Kings

Shqipëria u rendit në vendin e 22 (nga 26 gjithsej).

Loreen fiton (sërish) Eurovision-in! Ja renditja e Shqipërisë