Muzika

Sipas sondazheve: Këto janë 2 këngët që kanë më shumë shanse të fitojnë Eurovision-in

Shkruar nga Anabel

13 Maj 2023

Sipas sondazheve: Këto janë 2 këngët që kanë

Pas netëve gjysmëfinale, kanë nisur aludimet se cili shtet ka më shumë shanse që të çojë në shtëpi trofeun e Eurovision 2023.

Nëpër sondazhe dhe baste, Suedia renditet e para përsa i përket shanseve për të fituar edicionin e këtij viti. Suedia përfaqësohet nga Loreen me këngën “Tattoo”. Nëse fiton, ajo do të bëhet gruaja e parë që fiton dy herë Eurovision-in, pas fitores me këngën “Euphoria” në vitin 2012.

Pas Suedisë, renditet Finlanda që përfaqësohet nga Käärijä me këngën “Cha Cha Cha”.

Noa Kirel, e cila këndon “Unicorn” dhe përfaqëson Izraelin, është gjithashtu një konkurrente e fortë për të fituar.

Përpos saj, shanset janë të larta edhe për Italinë, Spanjën, Francën dhe Ukrainën.