Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

19 Mars 2023

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Tërmeti në Ekuador: Deri tani, të paktën 15 viktima

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Të paktën 12 njerëz kanë vdekur pas një tërmeti të fuqishëm që tronditi bregun jugor të Ekuadorit. Tërmeti me magnitudë 6.8 shkaktoi vdekje, lëndime dhe dëme materiale.
 
Sipas raportimeve, tërmeti ra në mesditë, me orën lokale dhe kështu, shumë njerëz u bllokuan në shtëpitë e shembura. Zona më e dëmtuar ishte ajo e El Oro-s, ku pati edhe 12 viktima. Tre vdekje të tjera u regjistruan në provincën Azuay.

Deputeti rus i kërkon Putin të përfitojë nga kriza në Turqi dhe të godasë Stambollin

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Deputeti rus, Semyon Bagdasarov, i ka kërkuar presidentit rus, Vladimir Putin që të përfitojë nga kriza që ka prekur Turqinë pas tërmetit shkatërrimtar dhe të godasë Stambollin, me qëllim aneksimin e territoreve turke.
 
Në një video të publikuar në rrjetet sociale, Semyon këshillon Moskën duke u shprehur se është çasti që Turqia të largohet nga Azia Qëndrore dhe se Rusia duhet të përfitojë nga ky moment.

Turqi: Dëmet e tërmetit arrijnë shifrën e 100 miliardë dollarëve

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Dëmet që shkaktoi tërmeti që goditi kufirin turko-rus në fillim të shkurtit, kanë arritur në 103,6 miliardë dollarë. Kjo shifër është 6 herë më e lartë se ajo e tërmetit katastrofik që ra në Marmara, në vitin 1999.
 
Pjesa më e madhe e dëmeve raportohet në objektet e banimit dhe kap shifrën e 56,9 miliardë dollarëve, e përkthyer në 54,9% e vlerës totale.

Sllovakia miranton mbështetjen me avionë luftarakë në Ukrainë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sllovakia ka miratuar dërgimin e avionëve MiG-29 në Ukrainë, me qëllim që të kontribuojë në mbrojtjen e territorit ukrainas ndaj pushtimit rus. Vendimi erdhi pasi edhe Polonia u zotua të bënte të njëjtën gjë në ditët në vijim, duke mbështetur Ukrainën me 4 avionë luftarakë.
 
Sllovakia i bashkohet kështu vendimit të shumë shteteve për të dërguar municione në Ukrainë, për t’i dhënë fund terrorit rus.