Showbiz dhe TV

Albano Bogdo flet hapur për problemet e shëndetit mendor, ankthin dhe depresionin!

Shkruar nga Anabel

16 Mars 2023

Albano Bogdo flet hapur për problemet e shëndetit mendor, ankthin dhe
Photo Credits: RTV Klan

Këtë javë, në "Opinion", u diskutua për shëndetin mendor. Të ftuar ishin ekspertë të shëndetit mendor dhe mes tyre, edhe aktori dhe komediani Albano Bogdo.

Ky i fundit tregoi për eksperiencën e tij me ankthin dhe depresionin. Ai tha se ka vuajtur nga ankthi që kur ishte adoleshent.

“Unë kam vuajtur nga ankthi që në adoleshencën e hershme. Nuk e di, kisha ankth pa shkak, duke ndenjur në mësim ose në shtëpi. Më rriteshin të rrahurat e zemrës, mbushesha me djersë të ftohta. Më dukej sikur do vdisja. Nga mosdija si unë, si doktorët që kanë qenë në Sarandë, shkonim në spitale më bënin analiza zemre, tiroide. Më çonin në qorrsokak se nuk dinin çfarë të thonin. Më masnin të rrahurat e zemrës se i kisha 140-150, më thonin s’janë normale."

Më vonë, aktori erdhi në Tiranë,ku ndodhi përsëri e njëjta gjë.

"Kur erdha në Tiranë prapë e njëjta gjë. Sëmuresha, shkoja tek doktori i zemrës. Derisa një ditë më çuan me zor në një psikolog. Me zor në kuptimin që i thosha nuk kam gjë nga mendja, e kam te zemra. Nuk kishte lidhje me turpin. Fola me atë psikologen ishte femër, më bëri më keq. Më dha ca kështu bimore… Unë në këtë kohë kisha kaluar në çrregullime paniku. Nuk kisha më ankth. Kishte filluar të më zinte paniku, bëhesha shumë keq."

Ai rikujton se në 3-4 raste ka lënë përgjysmë edhe shfaqjet e "Apartamentit 2XL".

"Sa më përmendej emri, në vend që të dilja në skenë, unë dilja nga godina, ikja fare, ikja në spital."

Albano Bogdo u shpreh se sëmundjen ia zbuloi një farmaciste. Pas kësaj, tha se ka shkuar menjëherë për t’u vizituar, ku psikiatria i ka thënë se nga çfarë sëmundje vuante.

“Një farmaciste. Kam qenë në shtëpi, ka qenë verë. Një farmaciste, padashje, sepse kishte të bijën që vuante të njëjtën gjë. Më tha: 'Ti ke panik, duhet të shkosh në një psikiatër'. I kam hipur taksisë menjëherë, kam shkuar tek “Pesa”, nuk e vrisja mendjen. Kam qenë aq keq saqë nuk e vrisja mendjen. Le të thonin jo është "i çmendur"… Psikiatria më dha një kokërr sa të qetësohesha për atë natë. U qetësova, u vizitova. Mu duk sikur u shërova nja 3 muaj. Vazhdoi prapë, të rikthehet”, tha Bogdo.

Në një moment gjatë intervistës, teksa flitej për shenja paralajmëruese të shëndetit mendor, Albano shtoi:

"Unë kam gjithë këto vite që marr ilaçe për depresionin. Para dy vjetësh, pa asnjë lloj arsye, pa ndryshuar aspak dietën, as mjekimin, asgjë - u bëra 69 kilogramë, pa asnjë lloj arsye, për 3 muaj. Pastaj, papritur, filloja e merrja veten prapë, pa asnjë lloj arsyeje."