Shëndeti

Me pranverën vjen gripi: 20 ushqime që të ndihmojnë të kalosh një grip sezonal

Shkruar nga Anabel

3 Mars 2023

Me pranverën vjen gripi: 20 ushqime që të ndihmojnë të
Getty Images

Të ndihesh sëmurë është një gjendje dhe ndjesi e sikletshme, pasi përpos kollës dhe hundëve që rrjedhin, mund të kesh edhe humbje të oreksit dhe të joshesh për të porositur fast food.

Epo, mendohu dy herë, sepse kur je sëmurë, është shumë e rëndësishme që të rrisësh imunitetin dhe të hash shëndetshëm, duke konsumuar ushqime të pasura me fibra, vitamina dhe minerale. Fatmirësisht, në kuzhinë ose frigorifer mund të gjesh shumë ushqime që të ndihmojnë të tejkalosh një grip sezonal. 

Ç’duhet të hash/ pish që të rrisësh imunitetin dhe të kalosh gripin?
 
Supë pule

Limonë dhe portokaj

Qepë dhe hudhra

Çaj xhenxhefili

Mjaltë

Arra dhe bajame

Verë e kuqe

Kërpudha

Bukë dhe pasta

Salmon

Mish qingji

Domate

Sallatë

Akullore

Çokollatë të zezë

Finok

Fruta pylli

Çaj jeshil

Panxhar

Gjalpë (sugjerohet ta hedhësh në çaj)

Artikuj të sugjeruar: