Kinema & TV

Këta filma mund të jenë të ndaluar në shumë vende, ama ti duhet t’i shohësh

Shkruar nga Anabel

23 Shkurt 2023

Këta filma mund të jenë të ndaluar në shumë vende,
Photo: Universal Pictures

Kinemaja përcjell botën dhe konceptet e regjisorit apo skenaristit sipas qasjeve unike, të cilat jo gjithmonë shfaqen në shumë shtete. Qeveri të ndryshme, zgjedhin të ndalojnë transmetimin e filmave, për arsye të ndryshme.

Por, cilët janë disa nga filmat e ndaluar, të cilëët duhet t’i shohësh?

“The Da Vinci Code” (2006)

Ndalohet në: Egjipt, Jordani, Liban, Pakistan, ishujt Solomon, Sri Lanka, Vatikan dhe Kinë.

Arsyeja: Fetare.

Këtu gjen trailer-in.

Subjekti: “The Da Vinci Code”, i mbështetur në librin me të njëjtin titull, është një thriller amerikan. Robert Langdon (Tom Hanks), personazhi kryesor niset në një rrugëtim për të zbardhur një vrasje të tmerrshme dhe zbulon shumë mistere, veçanërisht për Krishtin.

“Last Tango in Paris” (1972)  

Ndalohet në: Argjentinë, Brazil, Kili, Itali, Portugali, Filipine, Korea e Jugut, Singapor dhe Venezuelë.

Arsyeja: Dhunë seksuale.

Këtu gjen trailer-in.

Subjekti: Filmi “Last Tango in Paris”, me regji të Bernardo Bertolucci sjell historinë e një burri të ve amerikan që nis një lidhje seksuale me një grua në Paris. Në film shfaqet dhunë seksuale dhe emocionale e për rrjedhojë, ka shkaktuar edhe ndalimin e filmit në shumë vende.

“A Clockwork Orange” (1971) 

Ndalohet në: Kanada, Mbretërinë e Bashkuar, Brazil, Irlandë, Korea e Jugut, Korea e Veriut, Malajzi dhe Singapor.

Arsyeja: Imazhe të dhunshme.

Këtu gjen trailer-in.

Subjekti: Filmi na rrëfen një krim distopik dhe përmes imazheve të dhunshme dhe shqetësuese të psikiatrisë, grupimeve të të rinjve kriminelë dhe problemeve sociale në Britani, tregon të gjithë rrugëtimin e një të riu, i cili ka interesa të veçanta në muzikën klasike, përdhunim, vjedhje dhe dhunë.

“The Last Temptation of Christ” (1988) 

Ndalohet në: Argjentinë, Kili, Izrael, Meksikë, Filipine, Singapor, Turqi dhe Amerikë.

Arsyeja: Fetare.

Këtu gjen trailer-in.

The Last Temptation of Christ” është një dramë epike, me regji të Martin Scorsese. Subjekti i filmit rrëfen frikën, dyshimin, depresionin dhe joshjen që ndien Krishti, ndërkohë që kalon në të gjithë zgjimin shpirtëror.

“Child 44” (2015) 

Ndalohet në: Rusi, Bjellorusi, Ukrainë, Kazakistan dhe Kirgistan.

Arsyeja: Keqpërdorim i fakteve historike dhe dezinformim.

Këtu gjen trailer-in.

Subjekti: “Child 44” bazohet në librin me të njëjtin titull, të shkruar nga Rob Smith dhe tregon historinë e një vrasësi serial në Unionin Sovjetik.

Artikuj të sugjeruar: