Shëndeti

Që të mos pendohesh të nesërmen: Këto janë 5 koktejet me më pak kalori

Shkruar nga Anabel

21 Shkurt 2023

Që të mos pendohesh të nesërmen: Këto janë 5
Getty / AleksandarNakic

Kur e ndan mendjen të dalësh apo të përgatisësh kokteje në shtëpi, duhet të dish që mbrëmja mund të përmbajë shumë batuta, por edhe shumë kalori. Me raste, edhe dhimbje koke të nesërmen.

Por, pavarësisht idesë së përgjithshme që ekziston, ka edhe kokteje që e mbajnë dorën dhe nuk mbartin sheqer të shtuar, apo kafeinë (me ty e kemi espresso martini).

“Burimi më i madh i sheqerit në kokteje vjen nga shurupet, lëngjëve të frutave me sheqer të shtuar, apo uji tonik. Çka do të thotë se nëse po kujdesesh për kaloritë, ndoshta duhet të shmangësh gin & tonik, mojitos dhe piña coladas” shprehet Anna Brown, dietologe dhe nutricioniste.

Pra, tani që e mësuam se çfarë nuk duhet të përmbajë kokteji që duam, kalojmë te lista:

Tequila me soda dhe lime

Që të mos pendohesh të nesërmen: Këto janë 5
Getty / AleksandarNakic

Paloma me lëng grejpfruti

Që të mos pendohesh të nesërmen: Këto janë 5
Getty / AleksandarNakic

Moktej me soda dhe lëng qitroje

Që të mos pendohesh të nesërmen: Këto janë 5
Getty / AleksandarNakic

Moscow Mule me soda dhe birrë xhenxhefili

Që të mos pendohesh të nesërmen: Këto janë 5
Getty / AleksandarNakic

Margarita

Që të mos pendohesh të nesërmen: Këto janë 5
POPSUGAR Photography / Nicole Perry

Artikuj të sugjeruar: