Sport

Arbitri nxjerr një karton të bardhë për herë të parë në historinë e futbollit: Por pse?

Shkruar nga Anabel

27 Janar 2023

Arbitri nxjerr një karton të bardhë për herë të

Për herë të parë në histori, një arbitër nxori një karton të bardhë gjatë një ndeshjeje futbolli në Portugali.

Nëse keni sadopak njohuri mbi futbollin, e dini se arbitrat tradicionalisht përdorin kartonin e verdhë (për paralajmërime) dhe të kuq (për pezullimin e përhershëm të një lojtari nga loja).

Kështu që ishte surprizë për njerëzit kur një karton i bardhë u shfaq gjatë ndeshjes së Kupës së femrave mes Sporting Lisbona dhe Benfica.

Kartoni i bardhë, i njohur edhe si “kartoni i lojës së ndershme”, u prezantua nga Federata Portugeze e Futbollit dhe synon të promovojë moralin sportiv. Kartoni shpërblen sjelljet pozitive në fushë.

Deri më tani vetëm Portugalia e ka miratuar kartonin e bardhë dhe mbetet për t'u parë nëse do të përdoret në vende të tjera.

Në të kaluarën, është përdorur edhe kartoni jeshil në ligën e Serisë B të Italisë dhe gjatë Conifa World Cup 2018, i cili është një turne ndërkombëtar për vendet që nuk janë të lidhur me FIFA-n.

Kartoni jeshil përdoret në disa sporte për të njoftuar një paralajmërim për lojtarin që ka kryer një shkelje të vogël e cila nuk është aq serioze sa të dënohet me karton të verdhë.