Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

25 Janar 2023

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

SHBA dhe Gjermania pritet të bëjnë publike marrëveshjen e tankeve

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

SHBA dhe Gjermania janë të gatshme t'i japin një shtysë të konsiderueshme përpjekjeve luftarake të Kievit me dorëzimin e tankeve të rënda luftarake në Ukrainë, thonë burimet, një lëvizje që Moska e dënoi si një "provokim të hapur."

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy u bëri presion aleatëve perëndimorë që të sigurojnë tanket më moderne për luftën, duke thënë në fjalimin e tij se "diskutimet duhet të përfundojnë me vendime".

Finlanda dëshiron të anëtarësohet në NATO me Suedinë, por mund të aplikojë dhe vetëm

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Finlanda mund të konsiderojë anëtarësimin në NATO pa Suedinë nëse Turqia vazhdon të bllokojë ofertën e tyre të përbashkët për të hyrë në aleancën ushtarake.

Gjatë një interviste televizive, ministri i Jashtëm Pekka Haavisto tha se të dyja vendet nordike që bashkohen me NATO-n ishte "absolutisht opsioni numër një", por shtoi se "ne duhet të jemi gati për të vlerësuar situatën.”

Të hënën, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi se Suedia nuk kishte më mbështetjen e Turqisë për aplikimin në NATO pasi një ekstremist danez dogji një kopje të Kuranit në Suedi gjatë fundjavës.

Koreja e Veriut mbyll kryeqytetin për shkak të një sëmundjeje frymëmarrjeje

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Autoritetet në kryeqytetin e Koresë së Veriut, Pyongyang, kanë urdhëruar një bllokim pesë-ditor për shkak të rasteve në rritje të një sëmundjeje të paspecifikuar të frymëmarrjes, raportoi të mërkurën NK News, duke cituar një njoftim të qeverisë.

Njoftimi nuk përmendte Covid-19, por thoshte se banorëve në qytet u kërkohej të qëndronin në shtëpi deri në fund të së dielës dhe të kontrollonin temperaturën shumë herë gjatë ditës.

NASA do të testojë raketa bërthamore që mund të dërgojnë astronautët në Mars në kohë rekord

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

NASA njoftoi planet për testimin e raketave me energji bërthamore që do të dërgojnë astronautët në Mars. NASA ka bashkëpunuar me Agjencinë e Projekteve të Kërkimit të Avancuar të Mbrojtjes të qeverisë amerikane (Darpa). Raketa pritet të jetë gati në vitin 2027. Projekti synon të zhvillojë një sistem pionier për udhëtimet në hapësirë.

“Përdorimi i një rakete termike bërthamore mundëson kohë më të shpejtë tranziti, duke reduktuar rrezikun për astronautët,” tha NASA në një njoftim për shtyp.

MOS I HUMBISNI