Celebrity

Princ Harry akuzon rëndë Camilla-n: ‘E rrezikshme’

Shkruar nga Anabel

9 Janar 2023

Princ Harry akuzon rëndë Camilla-n: ‘E rrezikshme’

Princ Harry ka vazhduar me deklaratat e tij, sikur të mos mjaftonte publikimi i librit autobiografik, “Spare”. Në dy intervista me rrjetet britanike dhe amerikane ITV dhe CBS, Duka i Sussex foli ndër të tjera edhe për Camilla-n, bashkëshorten e mbretit Charles.

Duke folur për “60 Minutes” në CBS të dielën, Princi Harry akuzoi Camilla, Queen Consort (gruaja e një mbreti në fuqi), për faktin që ka nxjerrë histori për familjen në mediat britanike, si pjesë e fushatës së saj për të "rehabilituar" imazhin e saj.

Princi tha se ai dhe vëllai i tij, Princi William, i kishin kërkuar mbretit që të mos martohej me Camilla-n. “Ne nuk menduam se ishte e nevojshme. Ne menduam se do të shkaktonte më shumë dëm sesa dobi dhe nëse ai do të ishte me të, sigurisht që mjaftonte,” tha ai. Më vonë, të dy vëllezërit ranë dakord për martesën. “Ne donim që ai të ishte i lumtur. Dhe ne pamë se sa i lumtur ishte ai me të.”

Megjithatë, Duka i Sussex shtoi se Camilla ishte "e rrezikshme" sepse ajo ishte cilësuar si një "personazh i keq" nga shtypi për rolin e saj në rënien e martesës së prindërve të tij dhe kishte nevojë të "rregullonte imazhin”.

Princ Harry akuzon rëndë Camilla-n: ‘E rrezikshme’

“Kjo e bëri atë të rrezikshme për shkak të lidhjeve që po krijonte brenda shtypit britanik,” shtoi ai. Harry shpjegoi:

“Nëse ju bëjnë të besoni, si anëtare e familjes, se të qenit në faqen e parë, të paturit tituj pozitivë, histori pozitive të shkruara për ty, do të përmirësojë reputacionin tënd ose do të rrisë shanset që ju të pranoheni si monarke nga publiku britanik, atëherë kjo është ajo që do të bëni.”

Camilla u martua me Princin Charles në vitin 2005, tetë vjet pas vdekjes së gruas së tij të parë, Diana, Princesha e Uellsit. Të dy kishin qenë të përfshirë në mënyrë romantike për dekada të tëra, dhe Diana i ishte referuar dikur Camilla-s si personi i tretë në martesën e tyre.