Sport

Kaos në Argjentinë: Futbollistët detyrohen të përfundojnë paradën me helikopter

Shkruar nga Anabel

21 Dhjetor 2022

Kaos në Argjentinë: Futbollistët detyrohen të

Skuadra triumfuese e Argjentinës, fituese e Kupës së Botës, u detyrua të përfundonte paradën e saj të fitores në Buenos Aires me një fluturim me helikopter pasi turma prej miliona njerëzish ndaloi autobusin.

Kaos në Argjentinë: Futbollistët detyrohen të

Rrugët e kryeqytetit u mbushën nga miliona mbështetës të entuziazmuar për kthimin në shtëpi të Lionel Messi-t dhe skuadrës që fitoi me penallti kundër Francës në Katar. Por udhëtimi i planifikuar u ndal para pikës së tij përfundimtare për çështje sigurie.

Kaos në Argjentinë: Futbollistët detyrohen të

Nëpër video në rrjete sociale, dukeshin tifozë që përpiqeshin të shkonin afër futbollistëve duke u ngjitur nga pjesa e pasme e autobusit. Një prej tifozëve u ul në mesin e pasagjerëve në autobus.

Kaos në Argjentinë: Futbollistët detyrohen të

Policia duhej të ndante njerëzit për të lejuar autobusin të lëvizte përpara drejt qendrës së qytetit. Por në fund ata nuk mund të shkonin më tej.

Kaos në Argjentinë: Futbollistët detyrohen të

Raportohet se 18 persona u lënduan nëpër festime.

Kaos në Argjentinë: Futbollistët detyrohen të

Fitorja me penallti e bëri Argjentinën kampione bote për herë të parë që kur Maradona ngriti trofeun në vitin 1986 dhe për herë të tretë në total.