Sport

Argjentina fiton Kupën e Botës 2022!

Shkruar nga Anabel

18 Dhjetor 2022

Argjentina fiton Kupën e Botës 2022!
GETTY IMAGES

Pas shumë ndeshjeve, surprizave, rregullave dhe të papritura, Kupa e Botës 2022 i takon Argjentinës!

Argjentina u përball sot me Francën në një lojë emocionuese dhe triumfoi me rezultatin 3:3, me golat e shënuar nga Lionel Messi (në minutat 23, 118) dhe Ángel Di María (minuta 36).

Rezultati u kthye nga Kylian Mbappé, i cili shënoi 2 gola në vetëm 1 minutë (80, 81) dhe të tretin në minutën 118, për të surprizuar dhe shokuar Argjentinën dhe të gjithë.

Siç pritej nga shumë tifozë, penalltitë përcaktuan kampionin. Franca humbi 2 penallti, ndërkohë, Argjentina arriti të depërtojë portën e "gjelave". Rezultati i penalltive: 4:2. 

Kjo është hera e tretë që Argjentina rrëmben Kupën e Botës, pas fitoreve në vitet 1978 dhe 1986. Gjithashtu, Messi e mbyll me të gjithë lavdinë e merituar karrierën e tij në Botëror.

P.S.: Drake s'i fitoi 2,75 milionë dollarë, pasi e kishte vënë ndeshjen me kohë të plotë dhe rezultati për minutazhin e plotë ishte 3:3. Duhet ta kishe vënë për fitoren e Botërorit. Hajd, mend për herë tjetër.