Sport

Merret vendimi: FIFA gjobit Serbinë

Shkruar nga Anabel

8 Dhjetor 2022

Merret vendimi: FIFA gjobit Serbinë

Federata Serbe e Futbollit u gjobit nga komiteti disiplinor i FIFA-s për incidente që përfshijnë provokime etnike në Kupën e Botës.

Federata Serbe e Futbollit u gjobit me 20,000 franga zvicerane (€20,230) për një pankartë politike të shfaqur në dhomat e zhveshjes përpara se të luante me Brazilin.

Në foto tregohet dhoma e ndërrimit të lojtarëve serbë, të cilët krahas fanellave, kishin vendosur edhe një foto të “hartës” së supozuar të Serbisë, e cila përfshin në territorin e saj edhe Kosovën sovrane.

Federata e Futbollit të Kosovës dënoi zyrtarisht te FIFA pankartën, e cila ishte varur mbi dollapët e dy lojtarëve të Serbisë më 24 nëntor.

Përveç Serbisë, FIFA gjobiti edhe Kroacinë për faktin që tifozët kroatë abuzuan verbalisht dhe u tallën me portierin kanadez Milan Borjan, i cili ka lidhje familjare etnike serbe.

 

MOS I HUMBISNI