Sport

Zvicër vs Serbi: Ç’shkruhej në fanellën e Granit Xhakës? Futbollisti mund të hetohet nga FIFA

Shkruar nga Anabel

3 Dhjetor 2022

Zvicër vs Serbi: Ç’shkruhej në fanellën e Granit

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka thuhet se mund të përballet me një hetim nga FIFA për faktin që veshi një fanellë me mbiemrin “Jashari” pas fitores 3-2 kundër Serbisë.

Të dyja skuadrat ofruan një ndeshje të fortë. Xherdan Shaqiri i dha epërsinë skuadrës së Zvicrës duke shënuar golin e parë. Serbia përmbysi rezultanin duke shënuar dy gola radhazi. Por Zvicra arriti të rikuperonte duke e mbyllur lojën në 3-2. Fitorja e kualifikoi në fazën e ardhshme të Kupës së Botës, ndërsa Serbia u eleminua.

Përtej futbollit, ndeshja u shoqërua edhe me polemika. Kapiteni Xhaka u përplas fizikisht me disa futbollistë të Serbisë.

Në fund të ndeshjes, ai hoqi fanellën e tij dhe veshi një ku shkruhej “Jashari”.

Zvicër vs Serbi: Ç’shkruhej në fanellën e Granit

Zvicra dhe Serbia kanë qenë rivalë të vështirë këto vitet e fundit. Disa lojtarë të Zvicrës, përfshirë Shaqirin dhe Xhakën, kanë prejardhje nga Kosova. Aludohet se Xhaka veshi fanellën “Jashari” për të nënkuptuar heroin kombëtar të Kosovës, Adem Jasharin, themeluesin e ndjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Serbia, një vend që nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur dhe e konsideron si pjesë të sajën, mund ta cilësojë gjestin si provokim politik.

Zvicër vs Serbi: Ç’shkruhej në fanellën e Granit

I pyetur nëse zgjedhja ishte politike, ai tha në një konferencë për shtyp: “Jo, nuk kishte asgjë politike brenda kësaj. Ishte një referim dhe dedikim për Ardon Jasharin, i cili është një i ri që po rritet shpejt, e të cilin e këshilloj shumë dhe që meriton shumë respekt për atë që është duke bërë.” Ardon Jashari është futbollist i kombëtares zvicerane, me prejardhje etnike shqiptare.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Granit Xhaka (@granitxhaka)

Në video të bëra virale, njerëzit mendojnë se Xhaka vrapoi duke imituar lëvizjen e shqiponjës në fluturim.

Nëse Xhaka do të hetohet nga FIFA, do të jetë hera e dytë për të. Ai dhe Xherdan Shaqiri iu nënshtruan një procesi të gjatë hetimi pasi bënë shqiponjën me duar në ndeshjen Zvicër-Serbi në Kupën e Botës në Rusi, katër vite më parë.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Taulant Xhaka (@tx.34)

Pas hetimit, Xhaka dhe Shaqiri u dënuan me një gjobë simbolike, 10 mijë franga zviceriane. Festimi i tyre duke bërë shqiponjën me duar nuk u konsiderua si provokim politik nga FIFA, thjesht gjest josportiv. Asokohe, Federata Serbe e Futbollit u gjobit me 54 mijë franga zviceriane me argumentin se tifozët serbë shfaqën postera diskriminues dhe hodhën objekte në fushë.