Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

30 Nëntor 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Jacinda Ardern dhe Sanna Marin hedhin poshtë pretendimin se mosha dhe gjinia e tyre ishte arsyeja e takimit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kryeministret e Finlandës dhe të Zelandës së Re kanë hedhur poshtë pretendimet se takimi i tyre i parë ballë për ballë në Zelandën e Re ndodhi sepse të dyja janë lidere të reja femra.

"Ne po takohemi sepse jemi kryeministre," tha Sanna Marin e Finlandës në një konferencë të përbashkët shtypi, pasi një gazetar sugjeroi se disa njerëz mund të kenë menduar se po takohen sepse kanë një demografi të ngjashme.

Duke iu përgjigjur pyetjes, Ardern tha: "Pyes veten nëse dikush e ka pyetur ndonjëherë Barack Obama-n dhe John Key-n nëse janë takuar sepse ishin në moshë të njëjtë.”

Themeluesi i Alibaba, Jack Ma, fshihet në Tokio, thonë raportet

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Miliarderi Jack Ma thuhet se është fshehur në Tokio me familjen e tij pas goditjes së Pekinit ndaj firmave të teknologjisë të vendit dhe njerëzve më të fuqishëm dhe më të pasur të biznesit.

Ma, themeluesi i Alibaba, është parë rrallë në publik që kur kritikoi qëndrimin e rregullatorëve kinezë ndaj kompanive të teknologjisë në një samit në Shangai dy vjet më parë.

Pasuria e tij neto e të cilit është ulur nga pothuajse 50 miliardë dollarë në 21.7 miliardë dollarë pasi rregullatorët kanë synuar veprime kundër perandorisë së tij të madhe të teknologjisë.

SHBA dhe Kanadaja i bëjnë thirrje Kinës që të mos lëndojë protestuesit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

SHBA dhe Kanadaja i kanë kërkuar Kinës që të mos lëndojë apo frikësojë protestuesit që kundërshtojnë masat e Covid-19, ndërkohë që policia u përlesh me demonstruesit dhe organi më i lartë i sigurisë i vendit bëri thirrje për një goditje ndaj "forcave armiqësore".

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, tha të martën se të gjithë në Kinë duhet të lejohen të protestojnë dhe të gëzojnë lirinë e shprehjes. Ministria e Jashtme e Kinës thotë se të drejtat dhe liritë duhet të ushtrohen brenda kornizës së ligjit.

Kroacia i afrohet më shumë përdorimit të euros

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kroacia iu afrua përdorimit të plotë të euros të martën. Zagrebi miratoi buxhetin e tij të parë në monedhën e përbashkët europiane, përpara hyrjes në Eurozonë më 1 janar 2023.

“Futja e euros do të forcojë ekonominë tonë, do të jetë një spirancë stabiliteti, do të na bëjë më rezistent dhe më të mbrojtur nga goditjet dhe krizat e jashtme dhe do të kontribuojë në përmirësimin e klimës së investimeve,” tha ministri i Financave Marko Primorac.

Studimi: Ilaçi ngadalëson përkeqësimin e Alzheimer

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Studiuesit kanë njoftuar fillimin e një epoke të re të terapive të Alzheimerit pasi një provë klinike konfirmoi se një ilaç ngadalëson përkeqësimin e sëmundjes te pacientët në faza të hershme të Alzheimerit.

Rezultati vjen pas shumë dekadash dështimesh në këtë fushë dhe i inkurajoi ekspertët të thonë se Alzheimer – që prek 30 milionë njerëz në mbarë botën – mund të trajtohet.

"Ky është ilaçi i parë që ofron një mundësi të vërtetë trajtimi për pacientët me Alzheimer," tha Bart De Strooper, drejtor i Dementia Research Institute në University College London, Mbretëri e Bashkuar.

MOS I HUMBISNI