Financa Personale

Kriza ekonomike: Këshilla e Jeff Bezos për njerëzit dhe bizneset gjatë kësaj periudhe!

Shkruar nga Anabel

24 Nëntor 2022

Kriza ekonomike: Këshilla e Jeff Bezos për njerëzit dhe bizneset
Photo Credits: Amazon

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, paralajmëroi së fundmi konsumatorët dhe bizneset se duhet të konsiderojnë shtyrjen e blerjeve të mëdha në muajt e ardhshëm, pasi ekonomia globale përballet me një rënie dhe do të përballet me një recesion të mundshëm.

Sipërmarrësi miliarder ofroi këshillat e tij më të rëndësishme për një ekonomi të lëkundur në një intervistë ekskluzive të CNN.

Bezos u kërkoi njerëzve që të shtyjnë shpenzimet për artikuj të kushtueshëm, si makina të reja, televizorë dhe pajisje. Ndërkohë, bizneset e vogla mund të fillojnë të shmangin shpenzimet e mëdha kapitale ose blerjet gjatë kësaj kohe të pasigurt.

Nëse mjaft konsumatorë ndjekin këshillat e Bezos, kjo mund të nënkuptojë shitje më të ulëta për Amazon, gjiganti i tregtisë elektronike të themeluar nga Bezos dhe që krijoi shumicën dërrmuese të pasurisë së miliarderit.

New York Times raportoi të hënën se Amazon planifikon të shkurtojë fuqinë e saj punëtore, duke pushuar nga puna 10,000 punëtorë, reduktimi më i madh në historinë e kompanisë. Kompania është e dyta vetëm pas Walmart për nga numri i njerëzve që punëson në Shtetet e Bashkuara.

Amazon tha në tetor se pret që shitjet për tre muajt e fundit të vitit të jenë dukshëm nën pritshmëritë e Wall Street.

Burimi: CNN Business

Bëhu pjesë e shorteut Coca-Cola

Fito çdo javë një Smart TV.

Ad by Mediadesk.al

MOS I HUMBISNI