Celebrity

Historia interesante e 'Titanic': Si DiCaprio për pak humbi rolin se i dukej vetja i rëndësishëm

Shkruar nga Anabel

23 Nëntor 2022

Historia interesante e 'Titanic': Si DiCaprio për pak humbi rolin

Regjisori James Cameron pothuajse nuk e zgjodhi Leonardo DiCaprio për të luajtur Jack Dawson në "Titanic", duke pretenduar se aktori u shfaq në audicion me një diva-like attitude (një qëndrim ku e shfaq veten si shumë të rëndësishëm, me shumë vetëbesim, si më i miri etj).

Regjisori i filmit kujtoi takimin me DiCaprio-n përpara filmit rekord të vitit 1997 në një intervistë me GQ të botuar të martën, ku vuri në dukje se Kate Winslet ishte përzgjedhur në atë periudhë për rolin e Rose DeWitt Bukater.

"Kështu Leo hyri - natyrisht, i magjepsi të gjithë, përfshirë edhe mua," shpjegoi Cameron, 68 vjeç. "Dhe unë thashë: "Mirë, le të shohim se si është kimia jote me Kate."

Sipas regjisorit, DiCaprio – i cili ishte 22 vjeç kur filmi doli në kinema – mendoi se ai nënkuptoi “një takim tjetër për t’u njohur me Kate”. Por në fakt, Cameron e kishte thirrur për t’i regjistruar të dy teksa lexonin dialogjet mes tyre.

Historia interesante e 'Titanic': Si DiCaprio për pak humbi rolin

"Dhe ai tha, 'E ke fjalën që të lexoj?' Dhe unë i thashë, 'Po'. Ai tha, 'Oh, nuk lexoj'," pohoi Cameron. Regjisori i drejtoi dorën si për t’i thënë, “ok, faleminderit që erdhe.”

Ai tha: “Prit, prit, prit. Domethënë nëse nuk lexoj, nuk e fitoj rolin? Kështu?'”, vazhdoi regjisori.

"Dhe unë thashë, 'Oh, po. Dëgjo, ky është një film gjigant që do të marrë dy vjet nga jeta ime ... kështu që nuk do ta rrezikoj atë duke marrë vendimin e gabuar në përzgjedhjen e kastit.”

Sipas Cameron, DiCaprio-s nuk i erdhi aspak mirë, por pranoi të lexonte me Kate.

"Çdo pjesë e gjithë qenies së tij [ishte] kaq negative," kujtoi regjisori, "derisa thashë: "Aksion!"

Cameron tha se DiCaprio menjëherë "u shndërrua në Jack". “Retë e errëta u larguan dhe një rreze dielli ndriçoi Jack-un. Unë thashë, ‘Ok, ky është i duhuri’.”

“Titanic” fitoi 11 nga 14 çmimet Oscars për të cilat u nominua dhe siguroi vendin e DiCaprio-s si një nga aktorët më me ndikim të shekullit.

Na e merr mendja që DiCaprio ka bërë si kryeneç sepse e dinte që ai ishte i duhuri për filmin.

Bëhu pjesë e shorteut Coca-Cola

Fito çdo javë një Smart TV.

Ad by Mediadesk.al

MOS I HUMBISNI