Bota

World Cup 2022: Tifozëve s'do t'u pëlqejë fare, po fare ky lajm!

Shkruar nga Anabel

18 Nëntor 2022

World Cup 2022: Tifozëve s'do t'u pëlqejë fare, po fare

Që të jemi më të saktë: tifozëve pijedashës! Së fundmi, Fifa ka ndryshuar politikat e saj dhe alkooli nuk do të lejohet t'u shitet fansave në 8 stadiumet ku do të zhillohen ndjeshjet e World Cup në Katar. 

Thuhej se pijet alkoolike do të mund të konsumoheshin një disa zona specifike në stadium, pavarësisht politikave strikte që vendi musliman në lidhje me këtë çështje.

Budweiser, një nga sponsorët kryesorë të FIFA-s, është në pronësi të prodhuesit të birrës AB InBev dhe kishte të drejta ekskluzive për të shitur birrën në ndjeshjet e Botërorit.

“Pas diskutimeve mes autoriteteve të vendit pritës dhe FIFA-s, u vendos heqja e pikave të shitjes së birrës nga perimetri i stadiumit të Katarit të Kupës së Botës 2022."- thuhet në deklaratën zyrtare.

“Autoritetet e vendit pritës dhe FIFA do të vazhdojnë të sigurojnë që stadiumet dhe zonat përreth të ofrojnë një përvojë të këndshme, të respektueshme dhe të këndshme për të gjithë tifozët."

Botërori pritet të nisë ditën e diel ku përballja e parë do të jetë mes Katarit dhe Ekuadorit.

Burimi: BBC