High Tech

Si të realizoni fotot perfekte gjatë vjeshtës?

Shkruar nga Anabel

15 Nëntor 2022

Si të realizoni fotot perfekte gjatë vjeshtës?

Vjeshta është periudha e duhur për të fotografuar dhe ky mund të jetë një aktivitet shumë argëtues. Është gjithashtu sezoni i përsosur për të përmirësuar aftësitë tuaja në fotografi dhe për të tërhequr vëmendjen e ndjekësve në rrjetet sociale. Ne ju japim disa këshilla se si të realizoni me ndihmën e smartphone-t Samsung Galaxy S22 Ultra.

Mos harroni “Golden Hour”

Mund të duket si një këshillë e zakonshme, por ka një arsye speciale se pse përpara perëndimit të diellit ose përpara lindjes së diellit është koha e përsosur për të bërë fotografi. “Golden Hour” është miku juaj më i mirë në vjeshtë pasi gjethet duken shumëngjyrëshe dhe do të jetë më e lehtë për të punuar me dritën. Pse? Gjthçka lidhet me përputhjen e paleteve. Kur gjethet e panjës, elmit dhe lisit që shushurisin rreth jush janë tashmë në nuanca të ndryshme të së artës, drita pranë perëndimit të diellit thellon ngjyrat e tyre në mënyrë të natyrshme - pa pasur nevojë për filtra.

Si të realizoni fotot perfekte gjatë vjeshtës?

Realizoni portretin perfekt të vjeshtës

Vjeshta është periudha ideale për të bërë një fotografi të dikujt që e doni. Por nëse jeni duke xhiruar një person të dashur apo një kafshë shtëpiake, ka disa gjëra që mund të bëni për t'i bërë portretet tuaja të vjeshtës më magjike. Së pari, bëhuni kreativ me mënyrën se si e poziciononi objektivin tuaj në sfondin natyral të sezonit. Për shembull, lërini të shtrihen në një grumbull gjethesh ose vendosni një degë me gjethe ndërmjet personit që po fotografoni dhe kamerës për të theksuar ngjyrat e veshjes së tyre. E për sa i përket veshjes sugjerohet diçka shumëngjyrëshe dhe e ndritshme në mënyrë që të ketë një kontrast të madh. Gjithashtu, mos harroni të aktivizoni Portrait Mode në Galaxy S22 Ultra për të kapur dhe detajet më të vogla falë algoritmit të sofistikuar të inteligjencës artificiale - AI Stereo Depth Map i ri, që ka ky smartphone. E njëjta gjë vlen edhe për katërputrakun tuaj të preferuar: Portrait Mode i ri i parandalon që qimet e kafshëve shtëpiake të përzihen në sfond, kështu që ju do t'i bëni fotot më të bukura kafshëve tuaja.

Si të realizoni fotot perfekte gjatë vjeshtës?

Bëni disa shkrepje sponatane gjatë mbrëmjeve me miqtë

Fotot spontane mund të na surprizojnë dhe momentet më të bukura me shoqërinë nuk kanë pse mbeten vetëm në memorien tuaj. Nëse gjatë ditës çdo detaj rrëzëllen nga shkëlqimi i dritës, fotot e natës janë të veshura pakëz me mister. Me veçoritë e reja revolucionare të Nightography të Galaxy S22 Ultra të Galaxy S22 Ultra – si teknologjia Adaptive Pixel – kamera është projektuar për të kapur më shumë dritë, për të nxjerrë në pah detajet dhe ngjyrat. Aktivizoni Night Mode dhe mos u shqetësoni për nivelin e ndriçimit në ambjentin ku ndodheni.

Si të realizoni fotot perfekte gjatë vjeshtës?

Një këshillë për fotot selfie

Nuk mund të mos përmendim fotot selfie. Selfie-t në vjeshtë janë të ndërlikuar, sepse nuk po përpiqeni të kapni vetëm fytyrën tuaj apo fytyrën e një personi të dashur, por gjithë bukurinë e natyrësqë ju rrethon. Përdorni Wide Selfie mode në Galaxy S22 Ultra për një panoramë të plotë të të kuqeve, portokallive dhe të verdhave të ngrohta që janë simbol i vjeshtës. Në fund të fundit, bukuria e kësaj periudhe të vitit është kalimtare. A s’dëshironi ta mbani mend gjatë gjithë vitit?

Jepuni më shumë jetë ngjyrave

Ndonjëherë, ngjyrat e pemëve që shihni përreth jush nuk duken aq të gjalla sa kur i shihni ato përmes lenteve të një kamere. Editimi është prekja finale për një fotograf prandaj eksperimentoni me dritëhijet, kontrastet, theksimin e ngjyrave apo me nivelin e duhur të balancës së ngjyrës së bardhë. Galaxy S22 Ultra ofron akses ekskluziv në aplikacionin Expert RAW, i cili përmban një paketë gjithëpërfshirëse mjetesh editimi brenda kamerës që ofrojnë një përvojë të ngjashme me DSLR. Mund të editoni brenda kamerës dhe shkrepni fotografi me rreze të lartë dinamike me formatin Multi Frame RAW 13. Zgjidhni opsionet: ISO, Shutter-Speed, Balance White, EV dhe zgjidhni midis tyre lente të ndryshme. Ose mund t'i ndash skedarët RAW direkt në një telefon tjetër dhe t'i kërkosh shokut tënd që t'i shikojë.

Falë serisë Galaxy S22, ju do të arrini të realizoni foto unike në çdo kohë. Me blerjen e Samsung Galaxy S22 Ultra ju përfitoni njëprovë gjashtëmujore falas të memories prej 100 GB në “OneDrive cloud”. Oferta është e disponueshme në periudhën ndërmjet 10 gushtit 2022 dhe 10 gushtit 2023. Mund të gjeni më shumë informacion rreth promocionit në këtë link.

Si të realizoni fotot perfekte gjatë vjeshtës?