Udhetim

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për vitin 2023

Shkruar nga Anabel

1 Nëntor 2022

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për
Zvicër

Lista “Më të mirat e botës” e National Geographic, një nga revistat më të lexuara të të gjitha kohërave, zbulon disa nga destinacionet më të mira për vitin 2023. Respekti - për njerëzit dhe kulturat e tyre, për tokën dhe ruajtjen e saj - është tema kryesore e listës, e cila ndahet në pesë kategori kryesore.

“Kur të mahnit diçka, e trajton atë me respekt. Dhe kjo frymë është diçka që ne duam ta inkurajojmë me këtë listë," tha redaktorja e National Geographic, Amy Alipio.

Lista përqendrohet te vendet që kanë në fokus komunitetin, trashëgiminë, ekoturizmin, udhëtimet gjithëpërfshirëse etj.

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për
Appian Way

KULTURA

· Appian Way, Itali
· Busan, Koreja e Jugut
· Longmen Grottoes, Provinca Henan, Kinë
· Egjipt
· Charleston, Karolina e Jugut

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për
Azores

NATYRA

· Malësitë skoceze
· Botsvana
· Slloveni
· Parku Kombëtar Big Bend, Teksas
· Azores

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për
Zelanda e Re

AVENTURA

· Zelanda e Re
· Choquequirao, Peru
· Utah
· Alpet austriake
· Parku Kombëtar Revillagigedo, Meksikë

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për
Laos

KOMUNITETI

· Ishujt Dodekanezë, Greqi
· Milwaukee, Wisconsin
· Alberta, Kanada
· Laos
· Gana

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për
Manchester

FAMILJA

· Trinidad dhe Tobago
· San Francisco Crosstown Trail, Kaliforni
· Kolumbi
· Manchester, Mbretëria e Bashkuar
· Zvicër