Fashion News

Ralph Lauren akuzohet për plagjiaturë: Kompania kërkon ndjesë

Shkruar nga Anabel

21 Tetor 2022

Ralph Lauren akuzohet për plagjiaturë: Kompania kërkon

Gruaja e presidentit të Meksikës akuzoi markën e veshjeve luksoze amerikane Ralph Lauren për plagjiaturë të motiveve indigjene, të cilat ajo i përshkroi si një përvetësim të punës së kulturave parahispanike të vendit.

“Hej Ralph (Lauren): tashmë e kuptuam se ju pëlqejnë vërtet dizajnet meksikane”, tha shkrimtarja dhe studiuesja Beatriz Gutierrez në një postim në Instagram. “Megjithatë, duke kopjuar këto dizajne ju po kryeni plagjiaturë, e cila është e paligjshme dhe imorale”.

Në postim tregohet një triko me motive shumëngjyrëshe indigjene të varura në një dyqan. Etiketa lexon Ralph Lauren.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Beatriz Gutie?rrez Mu?ller (@beatrizgutierrezmuller)

Ralph Lauren tha për Reuters se ishte "i habitur" kur mësoi se produkti ishte ende duke u shitur, pasi lëshoi një urdhër për ta hequr atë muaj më parë. "Na vjen shumë keq që ndodhi dhe, si gjithmonë, jemi të hapur për dialog se si mund të bëjmë më mirë," thuhet në deklaratë.

Kompani është zotuar se të gjitha produktet e reja që përdorin dizajne indigjene pas sezonit të verës 2023 do të krijohen nën një model credit & collaboration, që do të thotë se do të tregohet origjina e dizajnet dhe do të krijohet një bashkëpunim me komunitetet lokale.

"Shpresojmë që të riparoni dëmet e komuniteteve origjinale që e bëjnë këtë punë me dashuri dhe jo për përfitim," shtoi Gutierrez, duke ia atribuar dizajnet komuniteteve indigjene në Contla dhe Saltillo.

Në korrik, qeveria meksikane i kërkoi gjithashtu Shein, kompani kineze e veshjeve, që të shpjegonte përdorimin e elementeve indigjene Mayan në një nga produktet e saj, duke e bërë atë të heqë veshjen nga faqja e internetit. Qeveria ka bërë ankesa të ngjashme kundër Louis Vuitton, dizajneres venezueliane Carolina Herrera, Zarës dhe Anthopologie.