Out and About

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për herë të parë!

Shkruar nga Anabel

13 Tetor 2022

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për

Me siguri mendja ju shkoi tek ndonjë mendim djallëzor, sepse ato janë të parat që nxitojnë të vijnë, por harrojini. S'është ky rasti. Pas një periudhe me ndryshime të frikshme humori, mungesë energjie, motivimi, vetëbesimi, etj, etj kuptova që gjithçka ecën më mirë nëse raporti yt me veten është i mirë.

Kuptova se luksi i vërtetë është shëndeti i brendshëm dhe kjo domosdo reflektohet në të jashtmen tonë. Gjatë këtij procesi, zbulova plot gjëra të reja. Njëra prej tyre ishte krioterapia (cryotherapy) dhe gjejeni çfarë? Gjëja e fundit që prisja ishte ta gjeja m'u në zemër të Tiranës, në rrugën Sami Frashëri.

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për

Të them të drejtën, diçka kisha lexuar për krioterapinë. E dija që Jennifer Aniston e përdorte për t'u tonifikuar, për t'u çliruar nga dhimbjet e ndryshme, ndërsa Jessica Alba e quante trajtim që do ta
shpëtonte nga plakja e parakohshme dhe që i çlironte çdo muskul nga lodhja. Ama, se çfarë ishte vërtetë dhe pse të famshmit nuk heqin dorë prej saj e kuptova kur e preka vetë nga afër, pranë UNI Wellness Center. Qëndra, emri i të cilës përkonte pikërisht me atë që doja të gjeja "unin tim" ishte hapur në mars të këtij viti dhe me siguri prandaj nuk kisha dëgjuar që në Shqipëri kishte një vend ku bënin një trajtim të tillë.

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për

Krioterapia (e njohur ndryshe si trajtimi me të ftohtë) është një lloj trajtimi shkencor që mahnit gjithnjë e më shumë ata që e provojnë me rezultatet që jep. Përmes një aparature të posaçme, ti futesh brenda dhe ekspozohesh ndaj një temperature ekstremisht të ftohtë (-150°C deri ne -196 °C) për 1 deri në 3 minuta. Tingëllon e frikshme, por më besoni s'ka asgjë për t'u shqetësuar pasi është 100% procedurë e sigurtë.

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për

Pas 1000 pyetjesh që i bëra stafit të UNI Wellness Center, një qëndër mirëqënie ku ti çdo sekondë ja dedikoje vetëm vetes dhe çdo gjë ishte prive vetëm për ty, unë provova krioterapinë. U zhvesha e gjitha (për ta përjetuar 100%) dhe u futa brenda aparaturës. Më pyetën nëse isha gati dhe ende pa përfunduar fjalinë ndjeva temperaturën e ftohtë që përshkonte trupin tim. Gjatë 3 minutave t'i ndjeje avullin e ftohtë, por krejtësisht të durueshëm dhe kur dola prej aty, kuptova se gjithçka që kisha lexuar ishte e vërtetë. Ndihesha "e ringjallur" me shumë më tepër energji dhe shumë e qetë mendërisht.

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për

Tek Uni Wellness mësova që krioterapia ishte trajtim WOW për 1000 arsye. Sidomos për ata që e kanë kohën e limituar! Krioterapia ndihmonte në humbjen e peshës, çlirimin e dhimbjeve të muskujve,
reduktonte inflamacionin, parandalonte dementian, trajtonte dhe parandalonte kancerin, trupi te çliron endrofine e keshtu reduktonte ankthin, depresionin stresin, përmirësonte shenjat e ekzemës, trajtonte migrënën, rriste dëshirën seksuale, kishte efekt anti-plakje dhe ndihmonte ata që vuajnë nga pagjumësia. Huuuh!

Kishte një mal me të mira dhe jo më kot Cristiano Ronaldo mund të lërë më lehtë Georgina-n sesa krioterapinë. Uni Wellness ishte e pasur në shërbime, depilim me brand te futur per here te pare ne Shqiperi, trajtime per kallot, higjenën e këmbëve dhe duarve, produkte per shitje bashkë me masazhet indiane që bëheshin nga mjeshtri indian, por unë u dashurova me krioterapinë dhe bëja ç'bëja kthehesha sërish në dhomën që u bë e preferuara ime.

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për

Do thoni ju "kushedi sa i kushtueshëm është"! Keni të drejtë ta mendoni, por tek Uni Wellness Center herë pas here krijonin paketa ofertash që thjesht s'duhet t'i humbisni.

Ju, duhet të dini patjetër çfarë provova unë për

A kishte ndonjë kufizim moshë/gjini?!

Jo, këtë trajtim mund ta bënin të gjithë nga 15-150 vjec, madje për gratë në periudhën pas lindjes ose menopauzës ishte thjeshtë ajo që duhet!!! Më ndodh rallë të fiksohem kur provoj dicka për herë të parë,
por ndodhi. Tani, po ju pres ju të më jepni të drejtë pasi të keni dalë nga dyert e Uni Wellness Center dhe 3 minutave më të ftohta, por më të vlefshme në jetë!