Bota

Protestat në Iran: Pse prerja e flokëve është një akt rebelimi?

Shkruar nga Anabel

8 Tetor 2022

Protestat në Iran: Pse prerja e flokëve është një akt

Irani është tronditur nga më shumë se dy javë protesta pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini më 16 shtator, pasi ajo u arrestua nga policia e moralit e Iranit sepse nuk i përmbahej kodit të rreptë të veshjes së Republikës Islamike.

Ajo u dërgua në një “qendër riedukimi” dhe tre ditë më vonë vdiq në spital. Qeveria ka argumentuar se Amini vdiq nga një "sulm i papritur në zemër", por familja e saj tha se ajo nuk kishte asnjë sëmundje dhe beson se ajo u vra. Që pas rastit tronditës, nga Lindja e Mesme deri në Europë dhe Shtetet e Bashkuara, njerëzit kanë marshuar për të protestuar në shenjë solidariteti.

Protestat në Iran: Pse prerja e flokëve është një akt

Gjatë këtyre javëve, me qindra gra kanë filmuar veten duke prerë flokët. Cili është kuptimi?

Për shumë gra iraniane, flokët janë një shenjë e bukurisë që duhet të mbulohen me hixhab në Republikën Islamike. "Prerja e flokëve është një formë proteste kuptimplotë," tha një gazetar për Euronews.

Protestat në Iran: Pse prerja e flokëve është një akt

“Në historinë e Iranit, kur gratë nuk kishin fuqi të mjaftueshme për t'u ngritur në këmbë, ato prisnin flokët,” vazhdon ai. "Ka qenë gjithmonë një simbol i rebelimit dhe nisjes së një lufte."

Protestat në Iran: Pse prerja e flokëve është një akt

Në të vërtetë, prerja e flokëve është një simbol i protestës dhe zisë, që daton që në epikën persiane të poetit Ferdowsi, "Shahnameh", një nga poemat epike më të gjata në botë. Në vargjet e poemës, flokët shihen si një motiv i përsëritur dhe shpesh shkulen ose priten për të nënkuptuar zi ose humbje.

Burimi: Euronews Culture