Java e Modës

Zgjidhet dilema e Bella Hadid: Si u kthye spërkatja me spray në fustan prej vërteti?

Shkruar nga Anabel

1 Tetor 2022

Zgjidhet dilema e Bella Hadid: Si u kthye spërkatja me spray në fustan

Pas hipnotizimit që na bëri Bella Hadid e cila hyri në sfilatë thuajse nudo dhe doli me një fustan të bardhë, njerëzit u zgjuan dhe kanë pyetje.

Si mund të kthehet spray i përdorur live në një fustan me copë prej vërteti? Ç'magji bënë dizajnerat dhe ekspertët e Coperni gjatë prezantimit të koleksionit Pranverë/Verë 2023?

Zgjidhet dilema e Bella Hadid: Si u kthye spërkatja me spray në fustan

Në fakt teknika e spërkatjes me spray u zhvillua nga Fabrican, një kompani e themeluar nga stilisti dhe shkencëtari spanjoll Manel Torres. Likuidi i Fabrican përmban fibra pambuku ose sintetike, të cilat qëndrojnë "pezull" në një tretësirë ??polimeri që avullohet kur bie në kontakt me trupin. Pas veshjes, mund të hiqet dhe të kthehet përsëri në solucionin fillestar, gati për ripërdorim.

Zgjidhet dilema e Bella Hadid: Si u kthye spërkatja me spray në fustan

Bashkëthemeluesit e Coperni, Sébastien Meyer dhe Arnaud Vaillant kanë punuar me Torres dhe ekipin e tij në Qendrën e Inovacionit Bioscience të Londrës për plot 6 muaj për të zhvilluar fustanin e famshëm që mbajti veshur Hadid.

Zgjidhet dilema e Bella Hadid: Si u kthye spërkatja me spray në fustan

"Është detyra jonë si stilistë të provojmë gjëra të reja dhe të tregojmë një të ardhme të mundshme”, - u shpreh Meyer, i cili është gjithashtu drejtor kreativ i markës. “Ne nuk do të fitojmë para për këtë, por është një moment i bukur – një përvojë që krijon emocione.”

Zgjidhet dilema e Bella Hadid: Si u kthye spërkatja me spray në fustan

Shfaqja ishte e mbushur plot me momente virale. Coperni prezantoi gjithashtu një version solid ari të çantës së tij Sëipe, me vlerë 100,000 €; veshje dhe aksesorë holografikë me lule; copa të mbuluara me copëza xhami, etj.

Zgjidhet dilema e Bella Hadid: Si u kthye spërkatja me spray në fustan

Me një prezantim si ky, Coperni ka tërhequr vëmendjen e konsumatorëve të rinj të luksit anembanë botës, të cilët janë tërhequr nga ndjesia e tij e risisë dhe çmimi i aksesueshëm i luksit (çantat nga 600-1100 euro).

Burimi: Elle, Vogue Bussines