Bota

Uprising and loss of life: What you need to know about the protests in Iran after the death of the 22-year-old!

Shkruar nga Anabel

23 Shtator 2022

Uprising and loss of life: What you need to know about the protests in Iran
Photo Credits: Getty Images

On September 16, Mahsa Amini died in Tehran after being arrested by the morality police for not wearing a hijab, sparking huge protests in the country.

What happened to Mahsa Amini?

On September 13, Mahsa Amini, a 22-year-old Iranian woman, was arrested by police in Tehran for not wearing the mandatory hijab in public. She died in police custody three days later and Iranian authorities claimed she had suffered "a heart attack". However, eyewitnesses report seeing police beating her – and many believe it resulted in her falling into a fatal coma.

Her family has also confirmed that Mahsa had never suffered from a heart condition before. Her father, Amjad Amini, says he has been denied the right to see footage of the arrest.

"I asked them to show me the cameras and they told me that 'the cameras in that area had no batteries,'" he told BBC Persia.

I ati u ndalua gjithashtu të shihte trupin e të bijës, i cili ishte mbështjellë me një çarçaf kur iu paraqit atij. Sidoqoftë, ai thotë se vuri re mavijosje të dyshimta në këmbët e saj,

Një deklaratë e mëparshme nga drejtori i përgjithshëm i mjekësisë ligjore në provincën e Teheranit, megjithatë, pohoi se "nuk kishte shenja lëndimesh në kokë dhe fytyrë, nuk kishte mavijosje rreth syve ose fraktura në kafkën e Mahsa Amini".

Organizata të shumta të të drejtave të njeriut, përfshirë Amnesty International, kanë bërë thirrje për shqyrtim të mëtejshëm. Presidenti Ebrahim Raisi i tha Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se "nëse vdekja e saj ishte për shkak të neglizhencës, ajo patjetër do të hetohet".

Në të njëjtën ditë, Raisi – i cili dënoi protestuesit iranianë për “aktet e tyre të kaosit” – anuloi një intervistë të planifikuar prej kohësh me Christiane Amanpour, pasi ajo refuzoi kërkesën e tij të minutës së fundit që ajo të mbante shami.

Si është përgjigjur publiku iranian ndaj vdekjes së Mahsa Amini?

Demonstratat filluan në provincën e Kurdistan më 17 shtator pas funeralit të Mahsa-s dhe u përhapën me shpejtësi në të gjithë vendin me disa video të qytetarëve iranianë që digjnin publikisht hixhabet e tyre.

Ndërkohë, në TikTok, përdoruesit kanë postuar video të tyre duke prerë flokët si një akt kundërshtimi. Ashtu si në vitin 2019, kur rreth 200,000 njerëz dolën në rrugë si përgjigje ndaj një krize karburanti, qeveria iraniane është përgjigjur me goditje brutale - duke vendosur oficerë policie të armatosur me armë dhe mjete të tjera sulmuese.

Energjia elektrike është ndërprerë në Teheran gjatë natës për të dekurajuar grumbullimin, ndërsa shërbimi celular dhe aksesi me valë janë ndërprerë.

Platformat përfshirë WhatsApp dhe Instagram thuhet se janë bllokuar gjithashtu. Të paktën 17 persona besohet se kanë vdekur në protesta deri më tani, ndërsa demonstruesit dolën në rrugë në kryeqytete të tjera, përfshirë Stambollin dhe Bejrutin, në shenjë solidariteti.

Cilat janë saktësisht ligjet e Iranit rreth hixhabit tani?

Irani prezantoi për herë të parë legjislacionin që e bënte hixhabin të detyrueshëm në publik në fillim të viteve '80 pas Revolucionit Islamik.

Policia e përkushtuar e moralit, e njohur si Gasht-e Ershad, aktualisht ka për detyrë të sigurojë që gratë të mbajnë shami dhe veshje të gjera.

Zbulimi i flokëve ose grimi i tepërt janë gjithashtu arsye të mjaftueshme që Ershad të ndalojë dikë. Shpesh, ata që mendohet se shkelin ligjet e modestisë çohen në "qendra riedukimi", e para prej të cilave u hap në vitet 2010, ku të burgosurat detyrohen të ndjekin mësimet rreth parimeve të Islamit dhe të nënshkruajnë premtime se do të vishen më modeste në të ardhmen.

Tani, gratë po shpresojnë se protestat pas vdekjes së Mahsa Amini mund të jenë një pikë kthese që do të sjellë ndryshime thelbësore në shoqërinë iraniane.

Source: British Vogue

MOS I HUMBISNI