Bota

Londra përgatitet për operacionin më të madh në historinë e saj pak para funeralit të mbretëreshës

Shkruar nga Anabel

18 Shtator 2022

Londra përgatitet për operacionin më të madh në

Autoritetet dhe mjekët në Londër po qëndrojnë në gatishmëri për të siguruar se gjithçka do të shkojë siç duhet deri në përfundimin e funeralit të mbretëreshës Elizabeth. Detyra e tyre është të balancojnë nevojën për të mbrojtur liderat botërore dhe VIP-at që do të marrin pjesë në ceremoninë e së hënës dhe nevojës së njerëzve të thjesht për t'i dhënë lamtumirën e fundit mbretëreshës së tyre. 

Londra përgatitet për operacionin më të madh në

Disa, e kanë krahasuar eventin me London Olympics, por në të vërtet një funeral i tillë shteti është mbajtur për herë të parë që pas vdekjes së  Winston Churchill në 1965.

E koduar me emrin «Operacioni London Bridge », organizimet për monarken më jetëgjatë në Britani kanë nisur që para shumë vitesh me përfshirjen e agjensive të ndryshme dhe me çdo detaj të firmosur nga vetë mbretëresha para se të ndërronte jetë.

Londra përgatitet për operacionin më të madh në

Qyteti po sheh turma që s'janë parë kurrë teksa qëndrojnë në radhë pak orë para ceremonisë së funeralit. 

Sipas autoriteteve, një event i tillë ka rezultuar të jetë edhe më i madh se Lojrat Olimpike të 2012 dhe njëkohësisht më i madh edhe se eventet e organizuara gjatë fundjavës së Platinum Jubilee.

Gjithashtu për policinë ky është operacioni mbrojtës më i madh që është ndërmarrë ndonjëherë, duke qenë se qindra liderë botërore dhe njerëz të rëndësishëm të botës kanë mbërritur në Londër.

Londra përgatitet për operacionin më të madh në

Ftesat i janë dërguar tek krerët e shteteve, politikanë të famshëm, figura publike, mbretërorë europianë, etj ndërkohë që turma vazhdon të rritet teksa çdo minutë që kalon, afron ceremoninë e funeralit.

Joe Biden ishte ndër të parët që konfirmoi pjesëmarrjen e tij, ndërkohë që në event thuhet se do të marrin pjesë deri në 2000 njerëz.

Autoritetet janë shprehur se këto ditë, policisë i duhet të marrë përsipër gjithçka. Sipas tyre, është gjithmonë dikush "i fiksuar me një pjestar të familjes mbretërore apo dikush që vuan nga probleme të shëndetit mendor", prandaj gatishmëria dhe siguria duhet të jenë preçize si kurrë më parë.

Burimi: CNN

Bëhu pjesë e shorteut Coca-Cola

Fito çdo javë një Smart TV.

Ad by Mediadesk.al

MOS I HUMBISNI