Bota

Mbretëresha Elizabeth II ndahet nga jeta në moshën 96-vjeçare!

Shkruar nga Anabel

8 Shtator 2022

Mbretëresha Elizabeth II ndahet nga jeta në moshën

Faqja zyrtare e Familjes Mbretërore njoftoi në Twitter se "mbretëresha humbi jetën paqësisht në Balmoral këtë pasdite".

Djali i saj Charles, i cili tani është Mbreti, do të kthehet në Londër të premten.

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja britanike më jetëgjatë, sundimi i së cilës zgjati shtatë dekada, vdiq në moshën 96-vjeçare, njoftoi Buckingham Palace.

Elizabeth u ngjit në fron në vitin 1952, pas vdekjes së babait të saj, mbretit George VI. Ajo mbikëqyri grahmat e fundit të perandorisë britanike, përballoi trazirat globale dhe skandalin e brendshëm dhe modernizoi në mënyrë dramatike monarkinë.

Mbretëresha humbi jetën në Kalanë Balmoral, në Skoci pasi mjekët thanë se ishin të shqetësuar për shëndetin e saj.

Elizabeth sundoi mbi Mbretërinë e Bashkuar dhe 14 sfera të tjera të Commonwealth dhe u bë një nga gratë më të njohura që ka jetuar ndonjëherë. 

Ajo u shkollua privatisht në shtëpi dhe filloi të merrte detyra publike gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke shërbyer në Shërbimin e Territorit Ndihmës.

Në nëntor 1947, u martua me Philip Mountbatten, një ish-princ i Greqisë dhe Danimarkës dhe martesa e tyre zgjati 73 vjet deri në vdekjen e tij në prill 2021.

Ata patën katër fëmijë së bashku: Charles, princi i Uellsit; princeshë Anne; princ Andrew, Duka i York-ut; dhe princi Edward, konti i Wessex.

*Artikull në përditësim