Celebrity

Chris Rock refuzon kërkesën e Oscars: ‘Si të kthehesh në skenën e një krimi’

Shkruar nga Anabel

30 Gusht 2022

Chris Rock refuzon kërkesën e Oscars: ‘Si të kthehesh

Chris Rock thuhet se ka refuzuar një ofertë nga organizatorët e Oscars për vitin e ardhshëm. Gjatë një shfaqjeje standup të së dielës mbrëma në Phoenix, Arizona, komediani tha se organizatorët i kishin kërkuar që të kthehej si prezantues (ai më parë ka marrë pjesë në vitet 2005 dhe 2016).

Në fillim të këtij viti Rock, u godit në skenë nga Will Smith pasi bëri një shaka për gruan e Smith, Jada Pinkett Smith.

Gjatë emisionit të tij, Rock thuhet se e krahasoi pranimin e ofertës për të qenë prezantues me kthimin në skenën e një krimi. Sipas burimeve, një anëtar i audiencës bërtiti "Flisni për këtë!" Rock më pas iu referua performancës së Smith si boksieri Muhammad Ali në filmin biografik Ali të vitit 2001, për të cilin Smith fitoi nominimin e tij të parë për Oscar.

"Ai është më i madh se unë," tha Rock. “Shteti i Nevadës nuk do të sanksiononte një luftë mes meje dhe Will Smith.”

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit nuk pranoi të komentonte komentet e Rock. Në prill, bordi i Akademisë e pezulloi Will Smith nga Oscars ose ndonjë event të Akademisë për 10 vjet.

Javën e kaluar, të dhënat e ofruara nga Q Score për Variety gjurmuan një rënie të konsiderueshme të popullaritetit të Smith në publikun amerikan. Vlerësimet e Rock-ut mbetën të pandryshuara, megjithëse ndërgjegjësimi i publikut për Rock-un u rrit.