Bota

Rusi - Ukrainë: Përditësim mbi luftën

Shkruar nga Anabel

19 Gusht 2022

Rusi - Ukrainë: Përditësim mbi luftën

*

Rusia nuk ka arritur të fitojë terren në hapësirën kibernetike kundër Ukrainës,- ka thënë kreu i shërbimit të inteligjencës britanike. Sipas tyre, presidenti Putin "e ka humbur tërësisht luftën e informacionit në Ukrainë dhe në perëndim”.

*

Raporte të shumta të pakonfirmuara pretendojnë se qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, Kharkiv, është goditur sërish këtë mëngjes. Nëse konfirmohet, ky do të ishte sulmi i tretë që godet qytetin në tre ditë. Guvernatori rajonal i Kharkiv, Oleh Synehubov, tha se të paktën 17 njerëz u vranë dhe 42 u plagosën në dy sulme të veçanta të fundit ruse në qytet.

*

Kharkiv ka qenë në shënjestrën më të vazhdueshme që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, sipas inteligjencës britanike. 

*

Forcat ruse mund të jenë duke u përgatitur të organizojnë një "provokim" në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të kontrolluar nga Moska, ka paralajmëruar inteligjenca ushtarake e Ukrainës.

*

Katër shpërthime goditën një zonë pranë një aeroporti të madh ushtarak rus në Krime të enjten, raportuan burimet lokale, por një zyrtar pro-Moskës tha se nuk ishte shkaktuar asnjë dëm. 

*

Dy fshatra rusë u evakuan pasi një zjarr shpërtheu në një depo municioni pranë kufirit me Ukrainën të enjten, sipas autoriteteve lokale.

*

SHBA po përgatit rreth 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën. Presidenti Joe Biden do të autorizonte ndihmën duke përdorur autoritetin e tij për tërheqje presidenciale, i cili i lejon presidentit të autorizojë transferimin e armëve të tepërta nga stoqet e SHBA-së.

*

Liderët kinezë dhe rusë Xi Jinping dhe Vladimir Putin do të marrin pjesë në samitin e G20 në Bali në nëntor.

Burimi: The Guardian

MOS I HUMBISNI