Bota

Rusi - Ukrainë: Përditësim mbi luftën

Shkruar nga Anabel

11 Gusht 2022

Rusi - Ukrainë: Përditësim mbi luftën

*

Ukraina ka akuzuar Rusinë se ka goditur me raketa nga rrethi i centralit bërthamor të Zaporizhzhias, duke vrarë të paktën 13 persona dhe duke plagosur 10. Ukraina thotë se Rusia shënjestroi qytetin Marhanets, të cilin sipas Moskës, Ukraina e ka përdorur në të kaluarën për të bombarduar ushtarët rusë në uzinë. Duke u bërë thirrje aleatëve të huaj të dërgojnë armë më të fuqishme, Zelenskiy tha gjatë një fjalimi se Kievi "nuk do ta lërë pa përgjigje bombardimin e sotëm rus të rajonit të Dnipropetrovsk" dhe u zotua të shkaktojë sa më shumë dëme në Rusi për t'i dhënë fund luftës.

*

Sekretari britanik i mbrojtjes, Ben Wallace, tha se ai mendonte se baza ajrore Saky në Krime ishte një "objektiv legjitim" për Ukrainën. “Para së gjithash, Rusia ka pushtuar ilegalisht, jo vetëm në vitin 2014, por edhe tani territorin ukrainas,” tha ai. "Ukraina, sipas neneve të OKB-së, ka plotësisht të drejtë të mbrojë territorin e saj dhe të ndërmarrë veprimet që i nevojiten kundër një force pushtuese."

*

Separatistët pro-rusë akuzuan Ukrainën për bombardimin e një fabrike birre në qytetin e pushtuar lindor të Donetsk të mërkurën, duke vrarë një person dhe duke shkaktuar një rrjedhje amoniaku që shkaktoi zjarre të fuqishme. 

*

BE-së i është kërkuar të vendosë një ndalim udhëtimi për turistët rusë, me disa vende anëtare që thonë se vizita në Europë është "privilegj, jo një e drejtë njerëzore" për pushuesit. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka thënë për Washington Post se "sanksioni më i rëndësishëm" është "mbyllja e kufijve, sepse rusët po ia marrin tokën dikujt tjetër".

*

Kina, të cilën Rusia e ka kërkuar si aleat, e ka quajtur SHBA-në “nxitësin kryesor” të krizës.

*

OKB-ja pret të shohë një "rritje të madhe" në aplikimet për anijet për të eksportuar grurë ukrainas pasi procedurat e tranzitit u ranë dakord nga Rusia, Ukraina, Turqia dhe Kombet e Bashkuara, njoftoi pak ditë më parë një zyrtar i lartë i OKB-së. Numri i anijeve në hyrje pritet të "rritet në të ardhmen e afërt" me arritjen e marrëveshjeve të grurit. Deri më tani, 24 anije transportuese të grurit janë larguar nga portet e Ukrainës.

*

Estonia tha se kishte thirrur ambasadorin rus dhe kishte protestuar zyrtarisht për shkeljen e hapësirës ajrore të saj nga një helikopter rus. "Estonia e konsideron këtë një incident jashtëzakonisht të rëndë dhe për keqardhje që është plotësisht i papranueshëm," -njoftoi ministria, duke thënë se helikopteri kishte fluturuar mbi juglindjen e Estonisë pa leje.

*

Kreditorët jashtë shtetit të Ukrainës kanë mbështetur kërkesën e saj për një ngrirje dy vjeçare të pagesave të pothuajse 20 miliardë dollarëve në obligacione ndërkombëtare, duke e lejuar atë të shmangë një mospagim të borxhit. Kryeministri i Ukrainës thotë se do t'i kursejë vendit gati 6 miliardë dollarë, ndërkohë që do të ndihmojë në stabilizimin e ekonomisë dhe forcimin e ushtrisë.

Burimi: The Guardian

MOS I HUMBISNI