Sport

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Shkruar nga Anabel

9 Gusht 2022

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams deklaroi se do të tërhiqet nga tenisi këtë vit. Sportisja 40-vjeçare thotë se do të "evoluojë" larg sportit "drejt gjërave të tjera që janë të rëndësishme për mua" pas US Open në shtator.

Williams fitoi 23 tituj Grand Slam dhe renditet e dyta vetëm pas koleges amerikane Margaret Court, e cila doli në pension në 1977. Ajo ka fituar më shumë tituj në epokën profesionale se çdo grua apo burrë tjetër. Serena fitoi French Open tri herë midis viteve 2002 dhe 2015, si dhe shtatë tituj të Wimbledon - më i fundit në 2016.

Williams gjithashtu fitoi katër medalje të arta olimpike dhe u bë tenistja e parë që arriti një Grand Slam si në teke ashtu edhe në dyshe, ku luajti së bashku me motrën e saj më të madhe, Venus.

Në një intervistë për Vogue, Williams tha se do të përqendrohet te interesat e saj familjare dhe të biznesit. "Nuk më ka pëlqyer kurrë fjala pension. Nuk më duket si një fjalë moderne," shtoi ajo. "Ky sport më ka dhënë shumë. Më pëlqen të fitoj. Më pëlqen betejën. Më pëlqen të argëtoj."

Williams konsiderohet gjerësisht si një nga tenistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ajo është atletja me të ardhura më të larta të të gjitha kohërave.