Bota

Dita 164 e luftës: Si është situata në Ukrainë

Shkruar nga Anabel

6 Gusht 2022

Dita 164 e luftës: Si është situata në Ukrainë

· Vladimir Putin është takuar me Recep Tayyip Erdogan për bisedime që pritej të fokusoheshin në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe që po përflitet se përfshin përpjekjet e Kremlinit për të anashkaluar sanksionet perëndimore. Presidenti rus e mirëpriti Erdoganin në Sochi, një qytet turistik në Detin e Zi, duke falënderuar presidentin turk për ndihmën në sigurimin e një marrëveshjeje ndërkombëtare që rifilloi eksportet e drithërave nga Ukraina që ishin ndërprerë - si dhe ushqimet ruse - në tregjet botërore.

· Tre anije që transportojnë pothuajse 60,000 ton grurë janë nisur nga portet e Detit të Zi të Ukrainës dhe janë në rrugën e tyre për në Britani, Irlandë dhe Turqi. Oleksandr Kubrakov, ministri i infrastrukturës i Ukrainës, tha se ai planifikoi "të sigurojë që portet të kenë aftësinë për të trajtuar më shumë se 100 anije në muaj".

· Rusia thotë se është gati të flasë për një shkëmbim të burgosurish me SHBA-në pas dënimit me nëntë vjet burg të së enjtes për basketbollisten amerikane Brittney Griner.

· Një plan i Bashkimit Europian për të shkurtuar përdorimin e gazit dhe për të ndihmuar Gjermaninë të heqë dorë nga varësia nga Rusia do të hyjë në fuqi në fillim të javës së ardhshme. Javën e kaluar, vendet anëtare të BE ranë dakord të reduktojnë përdorimin e tyre të gazit me 15% gjatë dimrit, me përjashtime për disa vende dhe pavarësisht kundërshtimit nga Hungaria.

MOS I HUMBISNI