Kosova

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Shkruar nga Anabel

5 Gusht 2022

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Që prej orës 14.00 të ditës së djeshme, Sunny Hill Festival është qendra e vëmendjes në rrjetet sociale për shkak të formatit të festivalit (4-ditor), përmasave të organizimit sipas standardeve ndërkombëtare dhe padyshim listës së artistëve. Në vijim të këtij artikulli do të gjeni një përmbledhje të ndodhive të fundit të festivalit i cili mund të konsiderohet si eventi më i madh i këtij lloji i organizuar ndonjëherë në Kosovë dhe Shqipëri.

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Nata e parë – kush interpretoi

Galoski, Sahati, Art Lokaj & Eros, Jimpong & Friends, Sancet, Sytë ishin disa nga artistët që performuan për mbi 20,000 pjesëmarrës (numër i bërë publik nga një prej organizatorëvë të festivalit). Në orët e mbrëmjes, Kida, Ylli Limani dhe Elvana Gjata elektrizuan skenën.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @forelvana

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Në një moment, publiku surprizoi të atin e Elvanës, i cili festonte ditelindjen.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Elvana Gjata (@elvanagjataaaa)

Dua Lipa në skënë

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dula peep ? (@dualipafcindia)

Ndryshe nga edicioni i kaluar ku nuk performoi, këtë herë Dua u rikthye në shtëpi për të mos e ndjekur festivalin nga tribuna. E veshur si një Barbie rozë, këngëtarja interpretoi disa nga hitet e saj që e shndërruan në një yll ndërkombëtar.

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mily ? (@dualipax2)

“E kam pasur mendjen gjithë ditën te performanca. Shpresoj që t’ju pëlqej dhe të kënaqeni shumë sonte. Faleminderit shumë,” tha Dua në një konferencë për mediat.

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

Fushata #SETMEFREE, #VisaFreeKosovo

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SUNNY HILL FESTIVAL (@sunnyhillfestival)

“Sunny Hill Festival ju fton të thoni me zë të lartë #SETMEFREE për një #KosovëPaViza! Njëmbëdhjetë vjet përmes një procesi të bllokuar integrimi, ne jemi të vetmit që nuk mund të kalojmë lirisht kufijtë pa vizë. Por ndërsa BE-ja vendos kufijtë rreth lirisë sonë, ne do të mbajmë imagjinatën tonë të gjallë për t'u çliruar.” – shkruan organizatorët. Ata u kërkuan pjesëmarrësve të përdorin hashtag-et për t’i dhënë zë çështjes së vizave për shqiptarët e Kosovës.

Sunny Hill, një super festival: Elektrizohet Prishtina

“Më shumë po gëzohem që të rinjtë tanë kanë mundësi të jenë pjesë e një eventi të tillë edhe i shohin artistët që nuk kanë mundësi t’i shohin çdo ditë. Sot e fillojmë fushatën “Set Me Free”, e cila po shpresojmë që në katër ditët e ardhshme do të shpërndahet në mediat sociale nëpër botë dhe zëri i të rinjve do të ndihet”- tha i ati i Duas, Dukagjin Lipa.

Sunny Hill Festival do të vazhdojë deri më 7 gusht.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SUNNY HILL FESTIVAL (@sunnyhillfestival)