Karakteristikat e Shenjave

Ç’është sekstili në astrologji dhe me cilat shenja ju shkon muhabeti vaj?

Shkruar nga Anabel

2 Gusht 2022

Ç’është sekstili në astrologji dhe me cilat shenja

Ka kaq shumë mënyra sesi planetët mund të ndërveprojnë me njëri-tjetrin dhe çfarë energjie dhe harmonie mund të krijojnë. Një ndër lidhjet është sekstili.

Përkufizimi i saktë i një sekstili është kur dy shenja të zodiakut formojnë një kënd 60 gradë me njëra-tjetrën.

Për ta thënë më qartë, kur kemi një sekstil, raporti mes planetëve është shumë i qetë. Shenjat kanë një ndërveprim miqësor, të qetë, kanë harmoni dhe energji të mirë.

Në astrologji, një sekstil formohet midis shenjave të zjarrit me shenjat e ajrit shenjave dhe shenjave të tokës me shenjat e ujit. Energjia elementare që ndodh shpesh midis sekstileve është ideale për bashkëpunimin midis planetëve.

Pra, ata përgjithësisht ofrojnë mbështetje në zonat që prekin. Ja cilat janë shenjat që krijojnë sekstil njëri-tjetrin:

Dashi: Binjakët, Ujori

Demi: Gaforrja, Peshqit

Binjakët: Dashi, Luani

Gaforrja: Demi, Virgjëresha

Luani: Binjakët, Peshorja

Virgjëresha: Gaforrja, Akrepi

Peshorja: Luani, Shigjetari

Akrepi: Virgjëresha, Bricjapi

Shigjetari: Peshorja, Ujori

Bricjapi: Akrepi, Peshqit

Ujori: Dashi, Shigjetari

Peshqit: Demi, Bricjapi

Artikuj të rekomanduar: