Bota

News in minutes: What is happening in the world

Shkruar nga Anabel

24 Qershor 2022

News in minutes: What is happening in the world

Earthquake survivors in Afghanistan dig by hand as rescue teams struggle to reach the area

 

News in minutes: What is happening in the world
Photo: Ali Khara / Reuters

 

Rescue crews were trying to reach the site of the earthquake in Afghanistan that killed more than 1,000 people, while survivors dug through the rubble by hand to find the missing.

At least three aftershocks were felt near the epicenter of the quake on Thursday, destroying other homes and spreading fear among people in areas already hit.

"The situation is dire. Many houses have been completely destroyed and overturned. People say their lives are ruined; some have lost up to eight family members. "Most are traumatized," said Ihsan Hasaand, head of emergency response at Aseel, a local aid initiative, adding that almost no aid had arrived until Thursday evening in the isolated district, about an eight-hour drive from the capital. Kabul.

Pope Francis orders online publication of World War II-era Jewish files

 

News in minutes: What is happening in the world
Photo: AP (Pope Pius XII)

 

Papa Françesku ka urdhëruar publikimin në internet të 170 vëllimeve të dosjeve në lidhje me popullin hebre nga arkivat e Papa Piut XII të hapura së fundmi. Arkivi prej 2,700 çështjesh “mbledh kërkesat për ndihmë dërguar Papa Pius XII nga populli hebre…pas fillimit të persekutimit nazist dhe fashist,” tha në një deklaratë sekretari i Vatikanit për marrëdhëniet me shtetet, Paul Richard Gallagher.

Ndonëse dokumentet janë në dispozicion për konsultim nga studiuesit që nga marsi i vitit 2020, Papa Françesku kërkoi që ato të jenë të arritshme për të gjithë, thuhet në deklaratë. Vendosja e arkivit në internet "do t'u mundësojë pasardhësve të atyre që kërkuan ndihmë të gjejnë gjurmë të të dashurve të tyre nga çdo pjesë e botës", tha ai.

Marina ruse urdhëroi vendosjen e minave në portet e Detit të Zi të Ukrainës, thotë SHBA

 

News in minutes: What is happening in the world
Foto: US Military

 

Marinës ruse i është dhënë urdhër të vendosë mina në portet e Odesa dhe Ochakiv dhe tashmë ka minuar lumin Dnieper, si pjesë e një bllokade të eksporteve të grurit ukrainas, sipas inteligjencës amerikane.

Zyrtarët amerikanë publikuan gjithashtu imazhe satelitore që tregojnë dëmin e shkaktuar nga sulmet me raketa ruse në fillim të këtij muaji në terminalin e dytë më të madh të grurit të Ukrainës në Mykolaiv aty pranë, në një kohë kur ndërprerja e eksporteve të grurit kërcënon të shkaktojë një krizë globale. Depozitat e vajit të lulediellit në Mykolaiv u sulmuan të mërkurën.

“E ardhmja e Ukrainës është në BE”: Zelensky mirëpret dhënien e statusit të kandidatit

News in minutes: What is happening in the world

Udhëheqësit europianë i kanë dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat, në një vendim historik që hap derën për anëtarësimin në BE për vendin e shkatërruar nga lufta dhe i jep një goditje Vladimir Putinit.

Udhëheqësit e BE-së në takimin në Bruksel miratuan statusin e kandidatit për Ukrainën të enjten mbrëma, gati katër muaj pasi presidenti i vendit, Volodymyr Zelensky, nisi ofertën e vendit të tij për t'u bashkuar me bllokun në ditët e para të pushtimit rus. Moldavisë iu dha gjithashtu statusi kandidat.

Zelensky e vlerësoi menjëherë vendimin, duke e quajtur atë "një moment unik dhe historik" në marrëdhëniet me BE-në.  “E ardhmja e Ukrainës është në BE”, shkroi ai në Twitter.

Shkencëtarët zbulojnë bakterin më të madh në botë, në madhësinë e një qerpiku

 

News in minutes: What is happening in the world
Foto: Vol­lard et al

 

Shkencëtarët kanë zbuluar bakterin më të madh të njohur në botë, i cili ka madhësinë e qerpikëve të njeriut, në një moçal në Guadelupe. Me një gjatësi prej rreth 1 cm, organizmi i çuditshëm, Thiomargarita magnifica, është afërsisht 50 herë më i madh se të gjitha bakteret e tjera gjigante të njohura dhe i pari që është i dukshëm me sy të lirë. Fijet e holla të bardha u zbuluan në sipërfaqet e gjetheve të kalbura të mangrove në kënetat e cekëta detare tropikale.

Zbulimi ishte surprizë sepse, sipas modeleve të metabolizmit të qelizave, bakteret thjesht nuk duhet të rriten kaq shumë. “Për ta vënë në kontekst, do të ishte sikur një njeri të takonte një njeri tjetër të gjatë sa mali Everest,” tha Jean-Marie Volland, një shkencëtar dhe autor i bashkëautor i studimit.

Frika për popullatën e ujqërve pas zjarrit “katastrofik” në Spanjë

 

News in minutes: What is happening in the world
Photo: Mariam A Montesinos / EPA

 

The Spanish government has declared Mount Sierra de la Culebra in Zamora province a disaster area after a fire destroyed 30,000 hectares of forest, raising fears for the future of the local wolf population, one of the largest in Spain. Some are thought to have escaped the flames, but the youngest wolves were only a few weeks old and may not have escaped.

The area is thought to have been home to 10 herds of wolves, each in its own territory, most of which have now been destroyed.

The Sierra is also home to large populations of deer, wild boar, mountain cats, otters and golden eagles. Observation towers have been built there, giving visitors a rare opportunity to see wolves in nature.

MOS I HUMBISNI