Bota

Dita 120 e luftës: Si është situata në Ukrainë

Shkruar nga Anabel

23 Qershor 2022

Dita 120 e luftës: Si është situata në Ukrainë

*

Një sulm raketor rus ka shkaktuar vdekjen e një personi në qytetin Mykolaiv, të Ukrainës jugore. Sulmi shkaktoi disa zjarre dhe dëmtoi një numër ndërtesash, duke përfshirë edhe një shkollë.

*

Banorët dhe punëtorët në një termocentral bërthamor në Enerhodar, një qytet në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës, po rrëmbehen nga pushtuesit rusë, sipas kryebashkiakut të rajonit.

*

Inteligjenca britanike parashikon se vrulli i Rusisë do të ngadalësohet gjatë muajve të ardhshëm. "Shërbimi ynë i inteligjencës beson, megjithatë, se në muajt e ardhshëm, Rusia mund të arrijë në një pikë në të cilën nuk ka më asnjë moment të sajin përpara, sepse i kanë shteruar burimet."- u tha gazetarëve kryeministri britanik, Boris Johnson.

*

Udhëheqësit në samitin e ardhshëm të G7 në Gjermani do të publikojnë masa të reja që synojnë presionin ndaj Rusisë si dhe angazhime të reja për të mbështetur sigurinë europiane. G7 ka të ngjarë të diskutojë gjithashtu fatin e një turbine ruse të bllokuar në Kanada dhe përgjegjëse për reduktimin e furnizimeve me gaz në Gjermani, tha ministri kanadez i burimeve natyrore.

*

Ukraina ka minimizuar shanset për të arritur një marrëveshje me Rusinë që mund të lejojë dërgesat e bllokuara të drithërave të fillojnë të lundrojnë nëpër Detin e Zi.

*

Shefi i forcave të armatosura të Finlandës tha se vendi i tij ishte i përgatitur për një sulm rus dhe do të bënte rezistencë të ashpër në rast se kjo do të ndodhte. 

*

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për forcimin e lidhjeve me vendet nga grupi Brics i ekonomive në zhvillim – Brazili, Rusia, India, Kina Afrika e Jugut – pas sanksioneve perëndimore mbi Ukrainën. Putin tha se diskutimet po vazhdonin për "hapjen e dyqaneve të zinxhirit indian në Rusi, duke rritur pjesën e automobilave kinezë" në tregun rus.

*

Europa duhet të përgatitet menjëherë që Rusia të mbyllë të gjitha eksportet e gazit në rajon këtë dimër, sipas kreut të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Fatih Birol. Ai u bëri thirrje qeverive të punojnë për reduktimin e kërkesës dhe mbajtjen hapur të centraleve bërthamore.

Burimi: The Guardian

MOS I HUMBISNI